Metrobüslere yeni sistem

Metrobüs hattında çalışan 350 araç, yakıt tasarrufu sağlanması amacıyla elektronik takip sistemi ile izlenecek!

25 Kasım 2011 Cuma, 12:38
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden aldığı bilgiye göre, İETT Genel Müdürlüğü Araç Bakım Onarım Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan ''Metrobüs Hattında Çalışan 350 Adet Aracın Elektronik Takip Sistemi ile İzlenmesi ve Raporlanması Hizmet Alım İşi''ne ilişkin ihale sonuçlandı.

Açık İhale Usulü ile yapılan ve 6 teklifin alındığı ihaleyi, 646 bin lira artı KDV bedelle, Adex Eğitim Danışmanlık ve Otomotiv Dış Ticaret A.Ş. kazandı.

İETT Genel Müdürlüğü Araç Bakım Onarım Dairesi Başkanlığının talebi üzerine yapılan ihale ile metrobüs hattında çalışan metrobüs araçlarında, güvenli ve ekonomik sürüş teknikleri ile yakıt tasarrufu sağlanması amaçlanıyor.

Başlangıç tarihi 14 Kasım 2011, bitiş tarihi ise 13 Kasım 2014 olarak belirlenen ihale kapsamında 350 adet araca araç takip kitleri takılarak araçların yüksek devirde kullanılması, ani frenleme ve ivmelenme ile aracın rölantide çalıştırılması gibi sürücü davranışları sistemde kayıt altına alınacak.

Bu kapsamda metrobüs hattındaki tüm şoförlere ekonomik ve güvenli sürüş teknikleri eğitimi verilecek, metrobüs araçlarının yakıt tüketim bilgilerine göre, şoförlere, sürücü hızı, frenleme, duruş-kalkış gibi sürüş davranışlarıyla ilgili bilgi verilerek tasarruf sağlanacak.

Bu amaçla, ihale öncesi 4 araçta yapılan testlerde yaklaşık yüzde 9-10 civarında bir tasarruf yapılabileceği görüldü.

İhale şartnamesine göre, minimum yüzde 3'lük tasarruf sağlanamaması halinde firmaya ödeme yapılmayacak.

Alt tasarruf sınırı yüzde 3 olan ihale kapsamında, yüzde 7-8 oranında bir yakıt tasarrufu sağlanması hedefleniyor.

Metrobüs hattında günlük 70 ton akaryakıt tüketiliyor. Yüzde 3 tasarruf 2 ton (2.000 litre) yakıta ve yaklaşık 3 liradan günlük minimum 6 bin liralık bir tasarrufa tekabül ediyor. Yüzde 8'lik tasarruf ise günde 5,6 ton (5.600 litre) yakıta ve yaklaşık 17 bin liralık tasarrufa karşılık geliyor.