Mevduatta faiz yükseldi

TCMB'nin geçen ay açıkladığı faiz artırımının ardından yüzde 16-16,5'leri gören mevduat faizleri 14 Aralık itibarıyla yüzde 18'e yükseldi.

17 Aralık 2020 Perşembe, 15:20
Abone Ol google-news

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) geçen ay politika faizini yüzde 15'e çıkarmasının ardından yüzde 15 seviyelerinden yüzde 16-16.5'lara kadar yükselen mevduat faizlerinde artış sürüyor.

TCMB, normalleşme sürecinde piyasanın atılmasını beklediği adımlardan biri olan zorunlu karşılıklarda düzenlemeye gitmiş, uygulanacak zorunlu karşılıklar için kredi büyümesi şartını kaldırmıştı. Değişikliğe göre Türk Lirası zorunlu karşılıklar vadesiz, 1 aya kadar ve 3 aya kadar vadeli mevduat/katılım fonları için yüzde 4’ten yüzde 6’ya çıkarılmıştı.

Mevduat faizlerinde yaşanan artışın da etkisiyle son dönemde Türk Lirası'ndan (TL) dövize dönüşün azaldığını belirten bankacılar, geçen hafta itibarıyla az da olsa dövizden TL'ye dönüşlerin gözlemlendiğini, bunun bu hafta da sürmesini beklediklerini söyledi.

Son bir yılda döviz mevduatının yüzde 80 arttığının altını çizen bankacılar, dövizden TL'ye dönüşün daha da hızlanması gerektiğini ancak bu hızlı dönüşün mevduat faizlerinin yüzde 20 seviyelerinde olması halinde gerçekleşebileceğini ifade etti.

Kaynak: Bloomberg HT