"Mezardakiler bile referandum için kaldırılmalı"

Fethullah Gülen, 12 Eylül'de yapılacak referandum için ilginç bir yorumda bulundu. Gülen referandum oylaması için, "Mezardakileri bile kaldırarak referandumda 'Evet' oyu kullandırmak lazım" dedi.

Yayınlanma: 01.08.2010 - 13:46
Abone Ol google-news

Fethullah Gülen, 12 Eylül'de yapılacak referandumun demokrasi adına çok önemli bir adım olduğunu söyledi. Darbe dönemlerinde binlerce masum insanın işkence gördüğünü hatırlatan Gülen, "İmkan olsa mezardakileri bile kaldırarak referandumda 'Evet' oyu kullandırmak lazım. Ben zannediyorum kalkarlar da" dedi.

Habertürk'un haberine göre, herkul.org'a konuşan Fethullah Gülen, 12 Eylül'de yapılacak halk oylamasıyla ilgili tespitlerde bulundu.

Referandumun siyasi olarak görülmemesi gerektiğine vurgu yapan Gülen, şu değerlendirmede bulundu: "Maalesef, Avrupa Birliği'ne namzet olan ve Orta Doğu'da yeni açılımlar gerçekleştiren ülkemizin ihtiyaç duyduğu şekilde bir Anayasa değişikliği yapılamadı. Fakat, yapılması gerekenlerin yapılamaması açısından 'maalesef' desek de, bir kısım cellatlıkların ve farklı vesayetlerin önünü almaya matuf bir iki maddenin değişikliği bile çok önemlidir
Değil sadece kadını erkeğiyle, çoluğu çocuğuyla ve dünyanın dört bir yanına dağılmışıyla hayatta olan insanları, imkan olsa mezardakileri bile kaldırarak o referandumda 'Evet' oyu kullandırmak lazım. Mezardakiler bile kalksın. Ben zannediyorum kalkarlar da.. ben zannediyorum ruhları koşar da. Çünkü demokrasi adına çok önemli bir adımdır.
Bazı siyasiler referandumu kendi hesaplarına değerlendirmeyi düşünüyor olabilirler. Fakat, ben o meselenin millete yararlı olup olmamasına bakarım. Bu açıdan, referandumu siyasi olarak görmemek ve ona millete kazandıracakları zaviyesinden yaklaşmak lazımdır. Referandumun sadece 12 Eylül'ün kirlerini temizlemeye ve darbecilerle hesaplaşmaya vesile gibi gösterilmesi de doğru değildir. Bu sayede darbecilerden intikam alınacağını düşünmek yanlıştır; mü'minler intikam peşinde olamazlar. O paketin içinde milletimizin istikbali için çok önemli maddeler var; bu itibarla da değişiklik paketi bu yönüyle desteklenmeli ve 'Evet' oyları böyle bir niyetle verilmelidir."


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler