Milli Kütüphane arşivlerine ulaşılamıyor

Milli Kütüphane’de KHK’lerle yayını durdurulan dergi ve gazetelerin arşivleri bakanlık emri ile yasaklandı. Geçmiş yıllara ilişkin gazete yayınlarına ulaşmak isteyen araştırmacılar geri çevriliyor.

28 Nisan 2017 Cuma, 23:05
Abone Ol google-news

15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL ile birlikte yayımlanan KHK’ler, Milli Kütüphane arşivini de vurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, KHK’lere dayanarak; kapatılan gazeteler ve dergilerin araştırılmasını yasakladı. “Milli kültür araştırmalarını desteklemek, bütün eser ve belgeleri toplamak, her türlü ilim ve sanat çalışmalarını kolaylaştırmak için okuyucu ve araştırmacılara hizmet vermek” amacıyla varlığını sürdüren Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Milli Kütüphane’de KHK’lerle kapatılan dergi ve gazeteler için yasaklı bölüm oluşturuldu.

Yasaklı yayın tablosu

Milli Kütüphane Başkanı Zülfi Toman’a resmi yazıyla talimat gönderen Bakanlık, 15 Temmuz sonrasında ilan edilen OHAL’i ve beraberinde gelen KHK’leri hatırlattı. Milli Kütüphane de bakanlıktan gelen talimat üzerine 29 yayınevinden çıkan dergi ve gazetelerin araştırılmasını yasakladı. Kütüphanenin araştırma katında yer alan Süreli Yayınlar Bölümü’ne ‘Yasaklı Yayınlar Tablosu’ asıldı. Bakanlık talimatının ardından kütüphane uygulamalarının dikkat çeken yanı ise yayınların belirli bir tarihe kadar değil süresiz olarak yasaklanması oldu.

Dilekçeler yanıt bekliyor

Yasaklı yayınlar içinde Zaman, Bugün, Millet, Meydan, Yarına Bakış, Yeni Hayat gazeteleri; Aksiyon, Nokta, Sızıntı dergileri gibi “Fethullahçı Terör Örgütüne aidiyeti, iltisaki ve irtibatı olduğu” gerekçesiyle KHK ile kapatılan yayınlar yer aldı. Geçmiş yıllara ilişkin yayınlar hakkında araştırma yapan akademisyenlerden hangi yayın hakkında ve neden araştırma yapacakları hakkında dilekçe istendiği öğrenildi. Akademisyenlerin gönderdiği dilekçeler birikmeye devam ederken yazılı izin taleplerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın müsteşarları tarafından onaylanması zorunlu kılındı.