Mısır, vize kararını askıya aldı

Mısır hükümeti, daha önce aldığı ve ülkeyi ziyaret edecek yabancıların bulundukları ülkelerdeki Mısır Büyükelçiliklerine vize başvurusu yapmalarını gerektirecek kararını dondurdu.

11 Eylül 2011 Pazar, 14:26
Abone Ol google-news

Mısır Turizm Bakanı Yardımcısı Hişam Zazu, hükümetin daha önce aldığı kararı dondurmasıyla ilgili bir gerekçe göstermedi ve daha sonra tekrar uygulamaya konulup konulmayacağı hakkında detay vermedi.

Mısır hükümeti, önceki kararıyla, ülkeyi ziyaret edecek turistlerin ve diğer amaçla gelecek ziyaretçilerin seyahat öncesinde yurt dışındaki Mısır elçiliklerine vize başvurusu yapmaları gerekeceğini duyurmuştu. Mevcut uygulamayla, yabancılar Kahire havaalanında vize alabiliyor.

Mısır'ın aldığı karar, ülkeyi gruplar halinde ziyaret edecek olan turistlere uygulanmayacaktı. Mısır, kararından vazgeçmeseydi, yeni kurallar ABD, Avrupa, Avustralya, Körfez ülkeleri, Afrika, Latin Amerika ve Asya ülkelerinin vatandaşlarını etkileyecekti. Mısır'ın temel ekonomik kaynaklarından biri olan turizm, Şubat ayında başlayan halk ayaklanmasıyla birlikte büyük zarar görmüştü.