Muammer Güler: Oğlum tertemiz!

Candaş Tolga Işık Muammer Güler'i aradı. İstifa edip etmediğini, Reza Zarrab'ı, oğlunu, evde çıkan paraları sordu. Muammer Güler de anlattı.

24 Aralık 2013 Salı, 09:28
Abone Ol google-news

Posta Gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık, merak edilen sorulara yanıt aradı. İçişleri Bakanı Muammer Güleri arayarak, kamuoyunun en çok merak ettiği soruları yöneltti. Bakan istifa etti mi, Başbakan bu istifaya ne dedi, oğlunun evinden çıkan paralar ne, Reza Zarrab'ı nereden tanıyor, görevden alacağım dediği polis memuru kim, oğlu cezaevinde olan bir baba olarak ne hissediyor?

İşte Candaş Tolga'nın bugünkü yazısı...

MUAMMER GÜLER'İ ARADIM

Oğlu Barış Güler'den dolayı olayların merkezindeki
isim İçişleri Bakanı Muammer Güler'i aradım.

 GEREĞİNİ KENDİM YAPACAĞIM

İstifanızı verdiğinizi söylediniz. Başbakan Erdoğan ne dedi?

17 Aralık sabahı görevden affım, görevden azlim ve istifam dahil her şeye hazır olduğumu söyledim. Başbakan da ‘Gereğini kendim yapacağım' dedi.

POLİS TEHDİT ETMİŞ, BİZ DE SORUŞTURMA AÇTIK

Telefon konuşmasında Reza Zarrab'a bir polis müdürünü görevden alacağınızı söylediğiniz iddia ediliyor?

Olay şudur: Bir ilçe emniyet müdür yardımcısı, Reza Zarrab'ı 1 milyon dolar vermediği taktirde
organizeden operasyon yaptırmakla tehdit etmiş. Bana iletti. Biz de soruşturma açtık. Sonra fark ettik ki bu soruşturma bir şekilde tıkanmış! Reza Zarrab'ın İstanbul Emniyeti'ne
bizzat başvurusu da var, bu polis müdürü tarafından tehdit edildiğini açıkça söylüyor.

REZA ZARRAB'LA ALACAKLARIMIZI TAHSİL ETMEK İÇİN TANIŞTIK

Operasyonun kilit adamı olarak görülen Reza Zarrab'ı nasıl tanıdınız?
Oğlumun 2004-2008 arasında iş yaptığı bir akrabamız var. Bu şahıs oğluma bir borç taktı! Battıklarını söyleyip senetler düzenlediler. O senetleri de ödemediler. Sonra bu çocuk Reza Zarrab'ın Çin'deki operasyonlarının başına geçmiş. Oğlum da “Madem bunun yanında
duruyor, para kazanıyor, alacağımızı tahsil edebilir miyiz?” diye düşünerek Reza Zarrab'la tanışıyor. Budur tanışıklığımız.

KANUNSUZ TEK BİR OLAY YOK

Zarrab'ın sizden talepleri olmuş?
Kanunsuz tek bir olay yoktur. Her vatandaş için yapılacak işlerdir. Örnek; kardeşi vatandaşlık için başvurmuş. Araştırma yapılmış. MİT raporu, Emniyet raporu, idari tahkikatı olumlu... Tehdit edilmiş. Doğru çıkmış. Koruma verilmiş.

VİLLA SATIŞINDAN ELDE EDİLEN PARA

Oğlunuz Barış Güler'in evinden çıkan paralar çok tartışılıyor?
Anlatayım... O paralar oğlumun Bahçeşehir'deki villasının satışından elde edilen paradır. Bütün belgeleri de mahkemede ibraz edilmiştir.

İPOTEK YÜZÜNDEN PARALAR EVDE TUTULUYOR

Peki, neden bu paraları bankada değil de evde tutuyor?
Satış sırasında bir ipotek sorunu doğmuş. Dolayısıyla paranın bankaya konulması halinde kaynağının gösterilmesi mümkün değil. O nedenle 1 milyon 200 bin dolarlık ipoteğin çözülmesi için beklemişler.

EMNİYET BENİ UYARABİLİRDİ

Zarrab ile görüştünüz mü hiç?
Görüştüm. Bana ziyarete geldi. Hatta görüşeceğim zaman Emniyet teşkilatından bu adamla ilgili bilgi istedim. Bana yanlış bilgi verildi. “Yürüyen bir tahkikat var. Görüşmeyin” denebilirdi. Bu ağır bir suçtur. Dahası dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'a gönderdim bu adamı, “Tehdit ediliyor” diye... İl Koruma Kurulu kararı ile resmi koruma verildi. 22 milyar dolar ihracat yapan birinden bahsediyoruz...

BENİM OĞLUM DÜNYANIN EN TEMİZ İNSANLARINDAN BİRİDİR

Baba olarak ne hissediyorsunuz?
Oğlumun bunu hak etmediğini düşünüyorum. Benim oğlum dünyanın en temiz insanlarından biridir. Bütün çevrem oğlumu bu haliyle tanır. Oğlumla ilgili suçlamaların hiçbirinden delil bulunamadı. Sadece ‘rüşvet aracılığı' diye katalog bir suçtan o da tutuklamayı gerektirmediği halde tutuklama yapıldı. Onun da kanuni unsurları eksiktir. Medyada oluşturulan baskı nedeniyle böyle bir karar verildi