Mucizeyi gerçekleştiremedik

İspanya'da düzenlenen FIBA 2014 Dünya Kupası'nda milli takımımız ABD'ye 98-77 yenildi.

31 Ağustos 2014 Pazar, 22:32
Abone Ol google-news

FIBA Dünya Kupası'nda ikinci maçı için parkeye çıkan Türkiye, turnuva favorisi ABD'yi çok zorladı ama son 15 dakika farkıyla 98-77 mağlup oldu.

Maçın ilk çeyreğinin şeklini Türkiye'nin kontrollü oyunu belirledi. Temponun hızlanmasına izin vermeyen Ay Yıldızlılar, ABD'nin atletizmine set oyunu ile cevap verdi. Bu planın sonucunda Ergin Ataman'ın oyuncuları çeyreğin ilk dakikalarında 10-5 öne geçti.

Ancak Kenneth Faried ve Kyrie Irving önderliğinde toparlanan ABD, skora denge getirmeyi başardı. Bu geri dönüşe rağmen disiplinini kaybetmeyen Türkiye, Ömer'in pota altındaki varlığı ve Cenk Akyol'un katkıları ile maçın içinde kaldı.

Türkiye - ABD (Foto Galeri)

Çeyreğin son dakikalarında Rudy Gay ve Derrick Rose'un oyuna girmesiyle ABD'nin ritm kaybetmesinden iyi faydalanan A Milliler, sakinliğini kaybetmedi ve tempoyu kontrol etmeyi sürdürdü. İki takımın sete set oyunu sonucunda ilk çeyrek 16-16 eşitlikle sona erdi.

Maçın ikinci çeyreğinde de Türkiye'nin gömülü savunması ABD'nin ritmini bozmayı sürdürdü ve karşılaşmanın dengesini korudu. Ay Yıldızlılarımız hücumda kolay sayı bulamasa da savunmadaki taktiği ile ABD'ye kontrolü ele geçirme fırsatı vermedi. Ömer'in boyalı alan oyununa Oğuz'un da katılması, ABD'nin dün Finlandiya karşısında gerçekleştirdiği ikinci çeyrek dominasyonunu bir kez daha sergilemesine engel oldu.

Kerem Tunçeri'nin saha içi liderliğinde sakinliğini koruyan Ay Yıldızlılar, dakikalar geçtikçe artan güvenlerini parkeye daha fazla yansıtmaya başladılar. Atletizme dayalı bir oyun sergilemek isteyen rakip takım, Türkiye'nin soğukkanlı performansı nedeniyle hücumda yanlış kararlar vermeye başladı. Bu hataları son dakikalarda Ender Arslan faktörüyle hızlı hücumlara çevirmeye başlayan Milliler, isabetli şutlar ve faul atışları ile skor üretmeye devam etti.

Devrenin son iki dakikası içinde hücumda kendi ritmini yakalayan Türkiye, ABD'yi şaşırtan bir çıkış gerçekleştirdi ve Barış Hersek, Emir Preldzic ile Cenk Akyol'un sayılarıyla ilk devreyi 40-35 önde kapattı.

İkinci yarıya önde olmanın güveniyle parkeye çıkan Türkiye, hücumunu zaman zaman hızlı ataklarla renklendirerek ABD'yi şaşırtmayı sürdürdü. Her oyuncusundan katkı alan Milli Takımımız için farkı devrenin başında yakaladığımız üçlük serisi oldu.

Üç üçlük isabeti ile skorda öne geçen Ay Yıldızlılar, savunmada sertliği ve ekstra eforu kaybetmediler. Ömer Aşık'ın yıkılmayan bir kale gibi liderliğini yaptığı savunma gayretine Sinan Güler'in enerjisi katıldı ve ABD maçın kontrolünü ele geçirmesini sağlayacak kolay sayıları bulamadı.

Çeyreğin son dakikalarında Faried & Davis'in pota altı performansı ve ABD savunmasının sertleşmesi ritmimizi bozdu. Faul çizgisine ilk devredeki kadar çok gidemememizin de etkisiyle skorda ibre ABD'ye kaydı. Türkiye üçüncü çeyreği 66-60 geride kapattı.

ABD üçüncü çeyreğin sonunda ele geçirdiği skor ve ritm üstünlüğünü maçın son kısmında da korudu. Faried'in enerjisine Harden'ın organizasyonu da eklenince ABD hızlı hücumlar ile skora ulaşmayı başardı. Bu dakikalarda ABD farkı ilk defa çift hanelere çıkardı ve bu üstünlüğünü korudu.

Üç çeyrek boyunca sergilediği yoğun savunma enerjisi nedeniyle fiziksel olarak da yorulan Ay Yıldızlılar, bu tempoya cevap veremedi. Farkın açılmasıyla başantrenörümüz Ergin Ataman Barış Ermiş ve Furkan Aldemir'i de oyuna soktu ve takımımızda dakika almayan oyuncu kalmadı. Maçın son dakikaları içinde manzara değişmedi ve ABD karşılaşmayı 98-77 kazandı.

TÜRKİYE: 77 - ABD: 98
Salon: Bizkaia Arena
Hakemler: Alejandro Chiti (Arjantin), Joseph Bissang (Fransa), Alejandro Sanchez (Uruguay)
Türkiye: Sinan Güler 9, Ender Arslan 8, Barış Hersek 8, Ömer Aşık 6, Cenk Akyol 12, Emir Preldzic 9, Furkan Aldemir 4, Kerem Tunçeri 3, Kerem Gönlüm 4, Osman Cedi, Oğuz Savaş 9, Barış Ermiş 5
ABD: Stephen Curry 9, Kenneth Faried 22, Kyrie Irving 13, James Harden 14, Anthony Davis 19, Klay Thompson 6, Derrick Rose 2, Rudy Gay, DeMar Derozan 2, Mason Plumlee, DeMarcus Cousins 11, Andre Drummond
1. periyot: 16-16
Devre: 40-35
3. periyot: 60-66