Muğla'da nükleer karşıtı eylem

Muğla Çevre Geliştirme Derneği üyeleri, Sinop ve Akkuyu'da kurulması planlanan nükleer santral projesini protesto etti.

24 Mart 2011 Perşembe, 13:12
Abone Ol google-news

Sınırsızlık Meydanı'nda toplanan Muğla Çevre Geliştirme Derneği üyeleri ile eyleme destek veren bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ''Nükleer santral istemiyoruz'', ''Akkuyu'da Nükleer Santrale Hayır'', ''Nükleere Hayır'' yazılı pankart taşıdılar. Muğla Çevre Geliştirme Derneği Başkanı Nihal Yılmaz, yaptığı basın açıklamasında, dünyanın 25 yıl önce 26 Nisan 1986'da en büyük çevre felaketlerinden biri olan Çernobil nükleer kazasına tanıklık ettiğini belirterek, ''Kısa zamanda tüm dünyaya yayılan radyoaktif bulutlar Türkiye'ye de ulaşmakta gecikmemiştir. 2 Mayıs'ta Trakya bölgesini etkileyen bulutlar Edirne çevresinde yağan yağmurlarla başta sınır bölgelerindeki köylerde ciddi kirliliğe yol açmıştır. 5 gün sonra ise Karadeniz Bölgesi'ne bulutlarla taşınmış ve şiddetli yağmurlarla başta çay ve fındık bahçeleri kirlenmiştir'' dedi.

Fukuşima felaketinin, nükleer enerjinin ne kadar tehlikeli ve öngörülemez risklerle dolu olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

''Japonya felaketinden çıkarabileceğimiz en büyük ders tehlikeli, kirli, ve pahalı nükleer enerji serüvenine girmemek, alternatif enerji teknolojilerine yatırım yapmaktır. Sinop ve Mersin gibi doğa cenneti olan kıyılara santral kurulması halinde sağlığa, doğa tahribatına, turizme ve tarıma olumsuz etki yapılacaktır. Nükleer enerji yarattığı atıklarla dünya tarihinin çok uzun bir dönemine bela olacak bir miras bırakıyor. Yetkilileri nükleer santral hayallerinden vazgeçmeye çağırıyoruz. Güneş bize yeter.''

Protesto gösterisi ve basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.