Muhabirimize Bilal Erdoğan davası

Gazetemiz yargı muhabiri Alican Uludağ’a, haberi nedeniyle Bilal Erdoğan’ın şikayeti üzerine dava açıldı. Savcı, CHP’lilerin “17-25 Aralık haftası, hırsızlık haftası olsun” yazılı pankartı asması olayını konu alan haberin Bilal Erdoğan’ın “onur ve saygınlığını rencide ettiğini” öne sürdü.

25 Ağustos 2015 Salı, 22:16
Abone Ol google-news

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın şikâyeti üzerine, 17 Aralık’ın birinci yıldönümünde yayımlanan “Pankart nöbeti” haberi nedeniyle gazetemiz yargı muhabiri Alican Uludağ hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle dava açtı. Savcı, CHP’lilerin “17-25 Aralık haftası, hırsızlık haftası olsun” yazılı pankartı asması olayını konu alan haberin Bilal Erdoğan’ın “onur ve saygınlığını rencide ettiğini” öne sürdü. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, “Suça konu haber ve habere konu müştekiye ait fotoğraf bir bütün olarak düşünüldüğünde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Yargıtay yerleşik içtihatlarına göre haberin müştekiye yönelik küçük düşürücü, onur ve saygınlığını rencide edici mahiyette olduğu ve bu sebeple hâkaret suçunu oluşturduğu” öne sürüldü. Muhabirimiz 3 Aralık 2015’te hakim karşısına çıkacak.

Hakaret nerede?

Bilal Erdoğan’ın şikâyet edip dava açtırdığı haber şöyle: “CHP Aydın il binasına 17-25 Aralık haftası rüşvet ve yolsuzlukla mücadele haftası olsun pankartı asıldı. Polis, ilk pankartı indirince CHP’liler astıkları 2. pankart için nöbet tutmaya başladı. CHP’liler, eski Bakanlar Muammer Güler, Egemen Bağış, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar’ın maskeli resimlerinin bulunduğu ‘17-25 Aralık haftası Hırsızlar Haftası olsun ve hırsızlar tarafından AKP Genel Merkezi’nde kutlansın’ diye hazırlanan yeni afişine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ı ve para sayma makinelerini de ekleyerek “Çekin kirli ellerinizi bu halkın üzerinden” diye yazdılar. Polisin hakim kararı çıkarması bekleniyor.”