‘Muhalefet galibiyet kokusunu alıyor’

İngiliz Economist dergisi, piyasaların Erdoğan tercihini değiştirmiş olabileceğini yazdı.

Yayınlanma: 02.06.2018 - 06:00
Abone Ol google-news

İngiliz Economist dergisi son sayısında, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimlerine muhalefet cephesinden bakan bir yazı yayımladı. Yazı, “Türkiye’de muhalefet Erdoğan karşısında galibiyet kokusu alıyor” başlığı ile okurlara tanıtıldı. “Türkiye’nin otoriter cumhurbaşkanı bir sorunla karşı karşıya olabilir” alt başlığı ile yayımlanan yazıda son aylardaki ekonomik gelişmeler sonucu piyasaların da Erdoğan’a güvensizlik duymaya başlamış olabileceği değerlendirmesi dikkat çekici bölümlerden biri. Muhalefette yer alan partilerin ve cumhurbaşkanı adaylarının oy oranlarına ilişkin bilgiler de yazıda yer buldu:

‘İnce bir delifişek’

“CHP’nin adayı olan Muharrem İnce popüler bir delifişek ve muhafazakâr seçmenle iletişim kurabilen ender laik politikacılardan biri. “Emektar milliyetçi ve bir dönem İçişleri Bakanlığı da yapmış olan Meral Akşener, kendisini ve kurduğu İYİ Parti’yi belirsizlik içinden ulusal seviyeye taşıdı. Bir yıldan az bir süre önce kurulmuş bir parti için saygı uyandırıcı şekilde yüzde 10 barajının oldukça üzerinde bir seçmen kitlesi elde etti. Son anketler Akşener’in kendisini ise Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda, yüzde 20’nin üzerinde gösteriyor. Anketler Demirtaş’ın da çift haneli rakamlara ulaştığını ortaya koyuyor. Bu dış dünya ile sosyal medya ve avukatları aracılığı ile haberleşen biri politikacı için hiç fena değil.” Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, bu ittifakın, Türkiye demokrasisinden geriye kalanları Erdoğan’ın elinden kurtarmak için yapılan zorunlu bir evlilik olduğunu söylüyor.

Economist’in makalesi şu cümle ile son buluyor: “Her ne kadar baskıcı olsa ve çılgın ekonomik teorileri bulunsa da piyasalar her zaman Erdoğan ve partisini, dağınık bir muhalefete tercih etmişti. Geçen ay içinde bu da değişmiş olabilir.”


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler