Mustafa Balbay'ın yeni kitabı: Yargıtatör

CHP İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay'ın yeni kitabı 'Yargıtatör', 27 Mart'ta kitapseverlerle buluşacak.

25 Mart 2013 Pazartesi, 15:54
Abone Ol google-news

CHP İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay, Silivri zindanında yazdığı yedinci kitap olan Yargıtatör'le yeniden okurla buluşuyor.

Balbay, Silivri hukukundan esinlenerek kaleme aldığı bu tiyatro için şöyle diyor: “Gerek benim tanık olduğum Ergenekon davasında, gerekse Balyoz, Odatv, KCK başta olmak üzere benzer kurguya sahip davalarda yaşananlardan esinlenerek bir oyun yazmaya soyundum. Bu yargılamalardaki hukuksuzluklar alt alta yazıldığında liste dört haneli rakamlara ulaşıyordu. Bütün bunları iki perdelik bir oyunun boyutlarına sığdırmak elbette olanaksızdı. Üstelik hukuksuzluğun pek çok boyutu vardı. Her şeyi anlatmaya girişmek zaten karmaşık görünen konuyu daha dağınık hale getirebilirdi. Oyunu okuyan, izleyen tüm sağduyulu kesimlerin üzerinde birleşeceğini umduğum bir anafikir etrafında gerçek olaylardan esinlenerek bu işe giriştim. Oyunda yer alan sahne, onlarca benzerinden harmanlanarak kaleme alındı. Oyun, toplumun hukuksuzlukları görmesinde, adalet arayışına katılmasında küçük de olsa bir rol alırsa kendimi özgür hissedeceğim.”