NATO Genel Sekreteri’nden Türkiye açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemlerini alma kararı ve Türkiye'deki demokratik haklara ilişkin ciddi görüş ayrılıklarımız ve bazı sorunlar var” dedi.

16 Mart 2021 Salı, 09:39
NATO Genel Sekreteri’nden Türkiye açıklaması
Abone Ol google-news

Avrupa Parlamentosu'ndaki Savunma ve Dışişleri Komisyonları toplantısında Stoltenberg, Türkiye ile ilişkilere ilişkin değerlendirmede bulundu. Stoltenberg, Türkiye ile NATO arasında S-400'ler ve demokratik haklar gibi konularda "ciddi görüş ayrılıkları" olduğunu belirtti.

“Ciddi endişelerimi dile getirdim” diyen Stoltenberg, “Hepimizin bildiği gibi Doğu Akdeniz, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemlerini alma kararı ve Türkiye'deki demokratik haklara ilişkin ciddi görüş ayrılıklarımız ve bazı sorunlar var" ifadesini kullandı.

“CİDDİ TARTIŞMALAR YAPILABİLİR”

NATO'nun aynı zamanda bu konuları tartışmak için "önemli bir platform sunduğunu" ifade eden Stoltenberg, bu sayede farklı konuların gündeme getirilebileceğini, ciddi tartışmalar yapılabileceğini ifade etti.

Stoltenberg, her biri farklı tarihe, coğrafyaya ve politikaya sahip 30 üyesi olan bir ittifakta her zaman görüş ayrılıkları yaşanacağının altını çizdi.

DOĞU AKDENİZ GÜNDEMDE

DW Türkçe'nin aktardığına göre Stoltenberg, Doğu Akdeniz konusunda Türkiye ile Yunanistan arasında diyalog kurulmasında NATO'nun üstlendiği role de atıfta bulundu. NATO Genel Sekreteri, NATO tarafından hayata geçirilen askeri gerilimi yatıştırmaya yönelik güvenlik mekanizmasının iki ülke arasında ilk müzakerelerin yürütülmesine olanak sağladığını belirtti.

Türkiye'nin Rusya'da S-400 savunma sistemleri alma kararı Türkiye ile NATO arasında gerginliğe yol açmıştı. ABD yönetimi, aralık ayında Türkiye'ye yaptırım uygulamaya başlamış ve dört yetkili yaptırım listesine alınmıştı.