Necmiye Alpay'dan Erdoğan, Yıldırım ve Kılıçdaroğlu'na mektup

Hakkında ağırlaştırılmış müebbet istenen yazar Necmiye Alpay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na mektup yazdı.

12 Kasım 2016 Cumartesi, 16:33
Abone Ol google-news

Hakkında ağırlaştırılmış müebbet istenen yazar Necmiye Alpay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na mektup yazarak çağrıda bulundu.

Cumhurbaşkanı ve Başbakana “Size, haksız tutuklamalara son verilmesi konusunda siyasi irade talep etmek için yazıyorum” diye seslenen Alpay mektubunda şu ifadelere yer verdi: “Sizleri milliyetçiler konusunda daha önceki sözlerinize, hepimizin haklarına ve barış sürecine sahip çıkmaya çağırıyorum. İradenizi OHAL’ler ve milliyetçilikler yerine, çağa uygun bir çoğulcu demokrasiden ve bir an önce hukukun üstünlüğünden yana koymanız, haksızlıklara son vererek önderliğiniz süresince olumlu adımlarınızın başında gelen çözüm-barış arayışınızı yeniden yürürlüğe koymanız dileği ile.”

‘BARIŞ POLİTİKALARINI SAVUNMANIZ UMUDUYLA...’

Kemal Kılıçdaroğlu’ya yazdığı mektuba “CHP ve lideri olarak, gerek birlikte tutuklu olduğumuz Aslı Erdoğan ile bana, gerekse diğer haksız tutuklama mağdurlarına verdiğiniz destek biliniyor” sözleri ile başlayan Alpay, “Son dönemdeki birkaç açıklamanızda siyasi iktidara Çözüm/Barış Süreci için suçlama yöneltmeniz, barış açısından anlaşılır gibi değildir. Ülkeyi şoven milliyetçilerin ve savaşın batağına sürükleyen politikalara karşı somut barış politikalarını savunmakta gecikmeyeceğiniz umuduyla” ifadelerini kullandı.

Alpay, ‘Terör örgütü propagandası’ iddiasıyla kapatılan Özgür Gündem gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında tutuklandı ve hakkında ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’, ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet istendi.

HAKKINDA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENİYOR

Yazar Necmiye Alpay, ‘Terör örgütü propagandası’ iddiasıyla kapatılan Özgür Gündem gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında tutuklandı ve hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet istendi.