Nereden nereye... Erdoğan: Güneydoğu'daki insanlar yargılanmadan katledildi

Bir hafta önce söylediklerinin bir hafta sonra tam tersini söylemesiyle sık sık gündeme gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce Güneydoğu'daki yargısız infazlar için bakın ne demiş.

11 Ocak 2016 Pazartesi, 11:47
Abone Ol google-news

<video:461887>

AKP'nin  7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde tek başına iktidarı yakalayamamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çözüm sürecinin buzdolabına kaldırıldığını açıklamıştı.

Oysa Erdoğan'nın Başbakanlığı döneminde çözüm süreci için İmralı cezaevinde yatan Abdullah Öcalan ile yakın temasa geçilmişti. Oslo görüşmeleri, Dolmabahçe mutabakatı ile "Barış umudu" tüm ülkeyi sarmıştı.

Dağdan geri çağrılan PKK'lılar'ın ayağına Hakim gönderen Erdoğan, Diyarbakır'da İbrahim Tatlıses ve Şivan Perver ile otobüsün üzerinde şov yapmış Türkçe-Kürtçe Barış türküleri söylemişti.

Recep Tayyip Erdoğan, seçim gezilerinde, "Güneydoğu'dan şehit haberlerinin gelmemesiyle övünerek, MHP'nin eleştirilerini, "Bunlar barıştan rahatsız olan kan seviciler, ölü seviciler" diye yanıtlamıştı.

Ne olduysa 7 Haziran seçimlerinde HDP'nin barajı aşması, AKP'nin tek başına iktidar rakamını bulamayışı Başkanlık hayalinin suya düşmesiyle Güneydoğu'daki yangına ilk benzin Suruç'ta, Kobane'ye oyuncak götüren üniversiteli gençlerin katledilmesiyle döküldü. Ertesi gün Şanlıurfa'da iki polis evinde başından kurşunla vurularak şehit edildi. Provokasyon kokan bu katliamlar sonrası, bölge kan gölüne döndü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, her konuşmasında yangına körükle gitti. Onlarca çocuk, kadın, erkek kör kurşunların hedefi oldu. Yargısız infaz görüntülerini polis hiç çekinmeden medyaya verdi.

Erdoğan, şehit tabutunun başında seçim konuşması yaptı, öldürmeleri yeterli bulmadı; "Yüzlerce teröristi askerimiz, polisimiz vurmuştur, bu yeterli mi, tabii ki bu yeterli değil. Bu mücadele devam edecek." dedi.

Oysa, Erdoğan Refah Partisi'nin İstanbul İl Başkanlığı görevini yürütürken yaptığı konuşmada, devletin Güneydoğu'daki yargısız infazlarına öfke kusuyordu.

ERDOĞAN'IN 1988'DE YAPTIĞI KONUŞMA YENİDEN GÜNDEMDE

Erdoğan 1988 yaptığı konuşmada, "İktidara geldiği günden bu yana bu hükümet Güneydoğu Anadolu'da Türkiye'nin genelinde acaba kaç bin kişinin katline hükmetti? Ben size söyleyeyim mi? Bak bu hükümet yargılayarak öldürmez. Yargılamadan öldürür. Güneydoğu'daki insanlar yargılanmadan katledilmişlerdir. Günahsız katledilmişlerdir. Evet bunların içerisinde suçlu olanlar yok mu? Amenna olabilir vardır. Onları bulup yargılarsın ondan sonra da hükmedersin" ifadelerini kullanmıştı.