Netflix’i Metrobüste izliyoruz

Trafikte çok zaman harcayan Türkler, Netflix’i en fazla toplu taşıma araçları olan metrobüs ve otobüste izliyor. En fazla mobil cihazlarda izlenme yine Türkiye’de.

18 Aralık 2019 Çarşamba, 02:00
Abone Ol google-news

Beren Saat’in dizisi Atiye merakla beklenirken Netflix, 2020 için 3 yeni Türk dizisi daha planlandığını açıkladı.

27 Aralık’ta Türkiye’yle birlikte Netflix’in bulunduğu 190 ülkede aynı anda 158 milyon kişiye ulaşacak ve 8 bölüm olarak yayımlanacak Atiye dizisi, dün akşam düzenlenen galayla ilk kez sanatseverlerle buluştu. Beren Saat ve Mehmet Günsür’ün başrollerini paylaştığı, merakla beklenen dizinin galası için Türkiye’ye gelen Netflix Türkiye ve CEE Bölgesi Uluslararası Yapımlar Direktörü Michael Azzolino, şirketin Türkiye’yle ilgili stratejisini ve planlarını paylaştı. Azzolino, Türkiye’de 1.5 milyon kullanıcıyı aştıklarını, bu rakamın daha da artmasını beklediklerini ifade etti. 2020 için Türkiye’de 3 yeni dizi planladıklarını anlatan Azzolino, ayrıca Hakan Muhafız’ın 4 ve 5’inci sezonlarının olacağını, Aşk 101 ve Fatih Sultan Mehmet’in hayatının anlatıldığı belgeselin de yakında Netflix’te olacağını dile getirdi.

BÜTÇE 20 MİLYON TL

Netflix Türkiye Uluslararası Yapımlar Direktörü Pelin Diştaş, 8 bölümlük bir dizinin bütçesinin ortalama 20 milyon TL olduğunu anlattı. Dinçtaş, reklam verenlerin patron olması nedeniyle dizi sürelerinin çok uzadığına işaret ederek “Ortalama dizi süresi reklam baskısı nedeniyle 135 dakikaya çıktı. Bizde reklam olmadığı için 40 dakikayı geçmiyor” dedi.

Netflix Türkiye İletişim Müdürü Artanç Savaş da toplu taşıma araçlarında, otobüste, metrobüste Netflix yayınlarının izlenmesinde Türkiye’nin bir numara olduğunu söyledi. Savaş, RTÜK’ten yayınlarla ilgili bir sansür talebi olup olmadığına ilişkin “190 Netflix ülkesi ne izliyorsa Türkiye’de de o izleniyor. Son 1 yılda RTÜK’ü sık sık Ankara’da ziyaret ettik, uzun süren görüşmelerimiz oldu. Ancak bizden hiçbir dizi ya da filmle ilgili sansür talebinde bulunmadılar. Çocukların ulaşabileceği içerikler üzerine konuştuk. Bu konuyu da ebeveyn kilidiyle çözdük. Bu uygulamayı Türkiye dışında talep eden çok az ülke var” diye konuştu. Savaş, bu yıl Netflix üyelik ücretlerine zam yapmayacaklarını anlatarak “Fiyatlarımız bu yıl 2 liralık zamla 19.99 ve 41.99 olarak güncellendi” dedi.