Nevruz’da bayrak önerisi provokasyon

HDP, Diyarbakır’da yapılacak kutlamada Türk bayrağı asılması önerisine soğuk.

16 Mart 2015 Pazartesi, 23:41
Abone Ol google-news

Abdullah Öcalan’ın, “demokratik siyaset” ve PKK’ye “silah bırakma” gündemli kongre çağrısı yapacağı belirtilen Diyarbakır’daki tarihi Nevruz’da, kutlamanın yapılacağı meydana “Türk bayrağı” asılıp asılmayacağı tartışılıyor. İktidara yakın çevrelerde, Çözüm süreci açısından “tarihi” anlamı olacağı gerekçesiyle meydana Türk bayrağı asılmasının “şık olacağı” önerisi getirilirken, HDP kanadı, “bayrakla sorunumuz yok, ancak provokasyona zemin hazırlar” diyerek öneriye sıcak bakmıyor.

2013’deki Öcalan’ın ilk kez mesajının okunduğu Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında da yaşanan “Türk bayrağı” tartışması, 21 Mart’ta Diyarbakır’daki “tarihi” Nevruz öncesinden yeniden gündeme geldi. Yeni Şafak gazetesi Ankara Temsilci Abdülkadir Selvi, “Nevruz’da Türk bayrağı” başlıklı yazısıyla, “Nevruz meydanında sembolik değeri yüksek yerlerde ya da belli bir sayıda katılımcının elinde Türk Bayrağı dalgalandırılabilir mi?” önerisini getirdi.

 

Hükümetten talep yok

HDP kaynakları, bu konuda hükümetten kendilerine dönük net bir talep gelmediğini belirtirtti. HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, “meydana Türk bayrağı asılsın” gibi yaklaşımların Kürt halkına ve bayrağa saygısızlık olduğunu savundu. Böyle bir söylemin altında, “Sanki Kürt halkının ortak değerlere karşı itirazı varmış” anlayışının yattığına dikkat çeken Zozani şöyle konuştu:

“Oysa Kürt halkı ortak değer olan bayrağa karşı değildir, bayrakla ilgili bir problemi yoktur. Sadece bayrak üzerinden şövenizme itirazı olmuştur. Şu anda Nevruz nedeniyle bu konunun gündemleştirilmesi, böyle bir talepte bulunulması bile provokasyonu tetiklemek anlamına gelir” dedi.

 

Art niyetli yaklaşım

Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarının halk nezdinde bayram olarak meşruiyet kazandığını ifade eden Zozani şöyle konuştu:

“Bu meşruiyeti bayrak tartışmasına indirgeyerek Diyarbakır Nevroz alanına bayrak asılmasının zafere dönüştürülmesi gayretini doğru bulmuyoruz. Türkiye’nin en büyük ebatlı bayrakları, Kürtlerin yaşadıkları kentlere çekilmiş, ama Kürt sorunu bu şekilde çözülememiştir. O nedenle bu yaklaşımları art niyetli ve bayrağa da saygısızlık olarak nitelendiriyorum.”

 

Hükümet önerirse

HDP ve Nevruz alanının organizasyonunu üstlenen Demokratik Toplum Kongresi kaynakları, bayrağın simgesel anlamıyla ilgili bir sıkıntı olmamakla birlikte, meydandaki herkesin kontrolünün zor olacağını, bir kişinin çıkıp da bayrağa bir saygısızlık yapmasının “tarihi” Nevruz’a gölge düşürebileceği endişesini dile getiriyorlar. Ancak, hükümet ile bu hafta içinde yapılacak görüşmelerde, bu yönde bir talep gelmesi halinde önerinin “değerlendirilebileceği” belirtiliyor.

 

2013’te de tartışıldı

Öcalan’ın Çözüm sürecine dönük ilk kez mesajının okunduğu 2013’deki Nevruz kutlamalarında da “bayrak” tartışması yaşanmıştı. Diyarbakır’da Öcalan’ın mesajının okunduğu kutlama meydanında hiç Türk bayrağı olmamasını, o dönem Başbakan olan Tayyip Erdoğan da “Keşke Türk bayrakları da olsaydı” diye eleştirmişti. o dönem BDP’liler, bu durumun “dikkatsizlikten” kaynaklandığını belirtip, “Bayrak olsaydı daha şık olabilirdi” demişti.