Niğdeli Besici: '15 tane süt veren hayvanımı kesime gönderdim'

Tarımsal üretimin daralması et ve süt besicilerinin de maliyetlerinin artmasına yol açıyor. Sürüsü yarı yarıya küçülen Niğdeli besici Emin Maden, “Tarım olmayınca yem fiyatları aldı başını gidiyor. Tarım Kredi Kooperatifleri özel banka gibi çalışıyor. Patateslerimiz depoda. Ben kesime 15 tane süt veren hayvan gönderdim. Süt Konseyi 2,80 lira süt fiyatı veriyor. Burada 2,60 liraya bizim sütümüzü alıyorlar" dedi.

15 Şubat 2021 Pazartesi, 12:50
Abone Ol google-news

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde Çiftlik ilçesinde besicileri ziyaret etti. Gürer, Ulusal Süt Konseyi'nin sütün kilosunu 2.80 kuruştan belirlediğini ancak Niğde’de sürt üreticiliği yapanların sütünü 2.80 kuruştan satamadığını söyledi.

Besicilikten geçimini sağlayan Emin Maden yükselen yem maliyetinden şikayet ederken yaşadıkları sıkıntıları şöyle özetledi:

“60 hayvandan küçüle küçüle 30 hayvanım kaldı. Besicilik ve süt inekçiliği tarıma dayalı. Tarım olmayınca yem fiyatları aldı başını gidiyor. Hem çiftçinin hem besicinin girdisi bizi zor duruma düşürüyor. Tarım Kredi Kooperatifleri özel banka gibi çalışıyor. Patateslerimiz depoda.  Ben 15 tane kesime süt veren hayvan gönderdim. Süt konseyi 1.800 lira süt fiyatı veriyor. Burada tekelleşen 3-4 süt alanlar 1.600 liraya bizim sütümüzü alıyorlar.”

Yem fiyatlarının bir yılda yüzde 64 arttığını belirten milletvekili Gürer ise şunları söyledi:

“Yem fiyatları bir yılda yüzde 64 artmış. Besici kazanmıyor, tüketici pahalıya ürün alıyor. Çiftçinin süt veren inekleri kesime gidiyor. Tarladaki ürün para etmiyor. Ahırdaki hayvan para etmiyor.  Süt fiyatları bir yıl boyunca sabit tutuldu. 2 lira 30 kuruştan besiciden süt alındı.

Ulusal Süt Konseyi 2 lira 80 kuruşa çıkardı. Ancak Niğde’de sürt üreticiliği yapanlar sütünü 2,80 liradan satamıyor. Süt alımına gelen tüccar diyor ki, ‘Ben sana 2 lira 60 kuruş veririm.’ O yüzden çiftçi de artık besicilik yapmak istemiyor. Çiftçinin en çok dert yandığı, ‘Yem fiyatı almış başını gidiyor. Bizim süt fiyatı olduğu yerde sayıyor. Biz bu işi artık yapamayacağız vekilim’ diyorlar.

BESİCİYE ‘SEN NEDEN KONUŞTUN’ DİYE BASKI YAPIYORLAR

Çiftçi kalkıp televizyona konuştuğunda yetkililer koşa koşa gidiyor, 'Sen niye konuştun' diye besiciye baskı yapıyor. Ama besici elindeki hayvanı satıp mağdur olurken onun sorununu çözmüyorlar. Çiftçilik yapanların duvara tosladığı gibi besicilik yapan da bu işi bırakacak ve o zaman gerçekler de yüzlerine bir şamar gibi çarpacak.