Nihat Özdemir: Atatürk Havalimanı kapanacak

İGA Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özdemir, "İstanbul Yeni Havalimanı'nın ilk etabı devreye alındığında Atatürk Havalimanı'nın faaliyetine son verilecek" dedi.

09 Aralık 2015 Çarşamba, 17:20
Abone Ol google-newsİGA (İstanbul Grand Airport) Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özdemir, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Avrupa ve Asya-Pasifik bölgeleri tarafından düzenlenen Airport Exchange 2015'te bir basın toplantısı düzenledi.

Dünyanın en büyük havalimanı olması planlanan tesisin ilk fazının 2018'de hizmete gireceğini anımsatan Özdemir, "Havalimanını tahmin ediyorum ilk yıl 80-90 milyon yolcuyla açacağız. Bu kapasiteyi yakalayacağımızı, 100 milyona kadar ulaşabileceğimizi hesaplıyoruz" diye konuştu.

Özdemir, "Kasım ayında Ağustos kadar verimli çalıştık. Kış aylarında tempomuzun düşeceği iş planımızda var. Nisandan sonra kapasite artışı yapacağız. Kış aylarında yüzde 65-70 performansla çalışacağımızı tahmin ediyoruz" ifadelerini kullandı.

''SBERBANK FİNANSMAN ŞARTLARINI YERİNE GETİRİYOR''

Özdemir, başlangıçta sağlanan kredi öncesi 750 milyon euroluk köprü kredi kullandıklarını hatırlattı. Özdemir, geçen ay başı itibarıyla yapılan harcamaların 1 milyar euroyu aştığını söyledi.

İstanbul Yeni Havalimanı'nın ilk etabı devreye alındığında Atatürk Havalimanı'nın faaliyetine son vereceğini söyleyen Özdemir, "Sabiha Gökçen işletmeye devam edecek, Atatürk Havalimanı'nın hayatiyetine son verilecek. Çünkü orada herhangi bir şekilde bağlantı ve kargo işlemleri olmadıktan sonra o havalimanının çalışması söz konusu değil. Bizim havalimanında, Sabiha Gökçen hariç, 2018'de beklediğimiz yolcu sayısı 80 milyon. Sanıyorum Sabiha Gökçen de 30-35 milyon civarında bir yolcuyu taşıyabilir. İstanbul'un 120 milyona dayanan bir yolcu kapasitesi olabilir" diye konuştu.

Rus bankası Sberbank'ın Türkiye'deki operasyonu DenizBank'tan edinilen kredinin geleceğiyle ilgili soru üzerine Özdemir, "Bizim 4,5 milyar euroluk finansman paketinin içerisinde 500 milyon euroluk DenizBank'ın katılımı var. Hiçbir sorun yaşayacağımızı tahmin etmiyoruz. Sberbank zaten finansman için gerekli tüm şartları yerine getirmektedir bugüne kadar ve bundan sonra da getirmesinde herhangi bir sorun görünmemektedir" değerlendirmesini yaptı.