Nihat Zeybekçi ve Süleyman Soylu arasında HDP çatlağı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AKP'nin İzmir adayı Nihat Zeybekci, HDP konusunda anlaşamadı. Zeybekçi HDP için 'demokratik, seçimlere giren legal bir parti' derken Soylu, "HDP legal bir siyasi partidir diyenler yanılıyorlar. Eğer bunu yakınlarımız söylüyorsa, onlar da yanılıyorlar" açıklaması yaptı.

Yayınlanma: 22.02.2019 - 11:34
Abone Ol google-news

Türkiye 31 Mart 2019'da yerel seçime hazırlanırken HDP seçmeni birçok bölgede kritik rol oynayacak. Bu kentlerden biri de HDP'nin aday çıkarmadığı İzmir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İzmir'de Selahattin Demirtaş'a yüzde 6 oy çıkmıştı. AKP izmir adayı Nihat Zeybekçi t24'te yer alan söyleşisinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 'HDP eşittir PKK' açıklamasının Kürt seçmen nezdinde sıkıntı yaratıp yaratmadığı" sorusunu “HDP demokratik, seçimlere giren legal bir partidir. Ama terörü bir kez lanetlemeleri gerekir” dedi.

SOYLU: HDP LEGAL PARTİ DİYENLER YANILIYOR

İçişleri Bakanı Soylu dün Ankara'da yaptığı konuşmada Zeybekçi'yi açığa düşürdü. Soylu şöyle konuştu: "Birilerine hala PKK'nın kim olduğunu anlatmak, inanın bana çok garip ve acı gelmektedir. Meclise bakıyorsunuz, HDP'nin ön sıralarında avukatlar, akademisyenler, okumuş okumuş adamlar, kadınlar oturuyor. Koca koca kitaplar devirmişler. Konuştuğu zaman senden benden daha güzel konuşur, güya Avrupa bilir, güya dünya görmüştür ama geldikleri netice Kandil'deki bir avuç sapığın, katilin avukatlığını yapmaktır. Bilmenizi istiyorum ki HDP legal bir siyasi partidir diyenler yanılıyorlar. Eğer bunu yakınlarımız söylüyorsa, onlar da yanılıyorlar. Kandil'in koruduğu adamlar, Kandil'le ortaklaşa bir şekilde bu ülkede yeniden doğu ve güneydoğuda gecenin saat birinde, ikisinde bir anne ile kızının rahat rahat sokaklara çıkmasını ve huzurun bulunduğu bir anlayışın ortadan kalkmasını istiyorlar. Yeniden PKK'ya 14 yaşındaki çocuklar gelsin istiyorlar. Ayaklarını masanın üzerine atıp 'Gel bakalım benim sigaramı yak' diyen Ahmet Türk'e bu ülkenin belediyelerini teslim eden ve Kandil'in emrine verenlerle beraber kol kola yürüyere, ittifak yapacaklar. Ankara'yı, İstanbul'u ve İzmir'i kazanacaklar, ondan sonra da, 'Yolda yürüyorum ve ben bu ülkeyi yönetmeye talibim' diyecekler. Hadi oradan, bu milletin sizin palavralarınıza karnı tok."


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler