Nilhan Osmanoğlu, Osmanlı köşkünü eski CHP’li vekilden kiralamış

Sultan ikinci Abdülhamit'in torunu Nilhan Osmanoğlu'nun mağaza ve kafe olarak kullandığı Osmanlı köşkünü eski CHP Milletvekili Şinasi Öktem'den kiraladığı ortaya çıktı.

17 Şubat 2017 Cuma, 12:24
Abone Ol google-news

Galatasaray'ın sahip olduğu Suada'da hak iddia edip dava açacığını söyleyen, parlamenter rejimden sıkıldığını belirten 2. Abdülhamit'in 5. kuşak torunu Nilhan Osmanoğlu kafe ve mağaza olarak kullandığı Osmanlı Köşkü'nü 2007-2011 yılları arasında CHP milletvekili olan, Öktem Bağcılık ve Şarapçılık Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Öktem'den kiralamış. Köşkün hikayesini, Habertürk yazarı Serpil Yılmaz bugünkü köşesine taşıdı.

Referandumda 'Evet' oyu vereceğini açıklayan Nilhan Osmanoğlu'nun parti siyaseti yaptığı için hanedan üyelerinin rahatsız olduğunu da belirten Serpil Yılmaz köşesinde "Kulağıma gelen Saray dedikodularını da buraya aktarmak niyetinde değilim" dedi. Yılmaz'ın köşe yazısından ilgili bölüm şöyle:

Tarihe atıfla, ticarete soyunan “Nilhan Sultan”ın aynı adlı markasının girişimcilik öyküsü daha çok ilgimi çekti.

Çengelköy’de kafe ve mağaza hizmeti veren Nilhan Sultan Köşkü, 4 Eylül 2016 günü açıldı. Yani bundan yalnızca 6 ay önce...

Tesisi, Nilhan Hanım’ın 2012 yılında Beylerbeyi Sarayı’nda evlendiği eşi Mehmet Behlül Vatansever işletiyor. 20 Nisan 2015’te kurulan “Mehmet Behlül Vatansever Vatansever Tekstil” firmasının fason olarak ürettirdiği tekstil ve aksesuvar ürünlerini, “Nilhan Sultan” markası ile piyasaya çıkardı.

İhlas Koleji’nden sonra KKTC Lefke Avrupa Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirip iş hayatına atılan Nilhan Hanım’ın babası Orhan Osmanoğlu da geçimini tekstilden sağlamış. Babası, 2003 yılında Merter’de kurduğu Baraka Tekstil firmasını, annesine ve kardeşine devretmiş...

Ailenin servet içinde yüzmediğini, Nilhan Hanım’ın 2013 yılında katıldığı Kim Milyoner Olmak İster Yarışması’nda ifade ettiği şu sözlerden öğrenmiştik:

“Eğer kenarda 60 bin TL’m olsaydı yarışmaya devam ederdim. Riske edebileceğim bir para değildi, çekilmek durumunda kaldım. Eşim tekstil işiyle uğraşıyor. Başörtüsü, şal gibi bazı tekstil malzemeleri üzerine tasarımlarım var. Bir senedir tescilini bekliyorduk, tescillendi. Bir markayla görüşerek kendi ismim altında beş padişah tuğralı tekstil ürünleri imal etmek istiyorum. 60 bin TL’yi bunun için kullanacağım.”

2. Abdülhamid’in efsane mirasından hak talep eden aile üyelerinden Nilhan Hanım’ı, Osmanlı mülküyle Öktem Bağcılık ve Şarapçılık Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Öktem buluşturdu.

Behlül Vatansever, “Köşkü 5 artı 5 yıllığına Şinasi Bey’den kiraladık. Güvenilir kişiler müracaat ederse, bayilik de verebiliriz” diyor.

Öktem, 2007-2011 yılları arasında CHP milletvekiliydi. Ondan önceki 6 yılda da İstanbul İl Başkanı olarak görev yapmıştı. 2015 yılında da CHP’den milletvekili aday adayı olmuştu. Balıklı Rum Hastanesi Vakfı’na ait Çengelköy Kemalettin Tuğcu Sokak’taki köşkü, Balıklı Rum Hastanesi Vakfı’ndan kiralamış.

Geçtiğimiz yıl da köşkün işletmesini Vatansever Tekstil, Aksesuvar ve Sultandan.com şirketlerine devretmiş.

Restore edilen köşkün bahçesinde kahvelerini yudumlayanların tam karşısında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü manzarası var... Küfür, içki ve sigaranın yasak olduğu kafede; Selçuklu, Osmanlı ve Türk kültürünü yansıtan giysi ve objeler de satılıyor.

Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Genel Sekreteri Prof. Dr. Yani Skarlatos’a, Balıklı Rum Hastanesi Vakfı’na ait köşkün kullanım haklarını sorduğumda, binanın şeceresini incelemek için zamana ihtiyacı olduğunu söylemekle yetiniyor...

Şinasi Öktem, 2005'te CHP İstanbul İl Başkanı seçildiği kongrede, gençlerin "Vahidettin Şinasi" diye tempo tutmasına tepki gösterip, "Bunlar ciddiye alınacak şeyler değil" demişti. 

SERPİL YILMAZ'IN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

'Dedesi Abdülhamit'in ölüm yıl dönümü' sorulan Nilhan Osmanoğlu cevap veremedi

Abdülhamit'in torunu geri adım attı: 'Hayır' diyenlere saygılıyım

Gülse Birsel'den 2. Abdülhamit'in torununa: Kusura bakma bebeğim artık prenses benim!