Obama'dan İran'a çağrı

Amerikan yolcu uçağına saldırı girişimini değerlendiren ABD Başkanı Barack Obama, İran'daki gösterilere ilişkin de konuştu. Obama, İran yönetimine uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi ve kendi halkının haklarına saygı göstermesi çağrısında bulundu.

29 Aralık 2009 Salı, 08:06
Abone Ol google-news

Tatilini geçirdiği Havai'de açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Barack Obama, "Saldırıya adı karışanları bulmadan ve bunların hesabı sorulmadan dinlenmek yok" dedi.

Ülkesinin, geçen haftaki saldırı girişimi gibi terörizm eylemlerine sert yanıt vereceğini vurgulayan Obama, şunları söyledi:
"Masum insanları katledenler şunu bilmeli ki, ABD, sadece savunma kaynaklarımızı güçlendirmekten çok daha ötesini yapacak. Amerikan yönetimi, bu tatil sezonunda sizin ve ailelerinizin emniyeti ve güvenliği için, ülkemizin korunması için gücü dahilindeki her imkanı kullanacak. Afganistan'dan, Yemen'den, Somali'den, ABD'ye saldırı planladıkları yer neresi olursa olsun, buralardan bizi tehdit eden ve şiddet içeren aşırılıkları bozmak, parçalamak ve yenilgiye uğratmak için gücümüz dahilindeki her unsuru kullanmaya devam edeceğiz."

Obama, saldırı girişiminin, karşı karşıya oldukları tehlikeler ve ülkeyi tehdit edenlerin doğasıyla ilgili bir uyarı niteliğini taşıdığını ifade ederek, "Girişim eğer başarılı olsaydı, tatili aileleri ve arkadaşlarıyla kutlamaya hazırlanan masum siviller, yolcu ve mürettebattan 300 kadar kişi ölebilirdi" ifadesini kullandı.

Saldırı girişimine ilişkin bilgilendirildikten hemen sonra Amerikan halkının ve hava yolu ulaşımının güvenliğinin sağlanması için gerekli tedbirlerin alınması talimatını verdiğini belirten Obama, ülkenin izleme sisteminin ve hava yolu güvenliğine yönelik düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesini istediğini bildirdi.

Zanlının, tehlikeli patlayıcıları uçağa nasıl sokabildiğinin ortaya çıkarılması ve gelecekteki saldırıları önlemek için ne gibi adımların atılabileceğini belirlemeleri gerektiğine işaret eden Obama, hava yolu ulaşımıyla ilgili izlenen tüm arama yöntemleri, teknolojiler ve prosedürlerin yeniden inceleneceğini söyledi.

Obama ayrıca, ulusal güvenlik ekibine, ABD'ye saldırı düzenlemeyi amaçlayan teröristlere yönelik baskının sürdürülmesi talimatı verdiğini kaydetti.

 

İran'daki gösteriler

Obama, İran'daki gösterilerle ilgili olarak da "ülkesinin, masum İran vatandaşlarına yönelik sert ve haksız baskıyı güçlü biçimde kınamada uluslararası topluma katıldığını" belirtti.

"İran halkının aylardır, evrensel haklarının kendilerine verilmesinin ötesinde birşey istemediğini" söyleyen Obama, "Bunu her yaptıklarında, zulmün demir yumruğuyla karşılaştılar" ifadesini kullandı.

İran'da olanların, ABD ile ya da bir başka ülkeyle alakası olmadığını söyleyen Obama, şöyle devam etti:
"Olanlar, İran halkıyla ve onların adalet ve daha iyi bir yaşam arzusuyla alakalı. İran'ın liderlerinin, korku ve zulümle ülkeyi yönetme kararı, bu arzuların ortadan kalkmasını sağlamada başarılı olmayacak."

ABD'nin, evrensel haklarını arayanların yanında olduğunu ifade eden Obama, İran yönetimine, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi ve kendi halkının haklarına saygı göstermesi çağrısında bulundu.