'ODTÜ'lüyü rahatsız eden, büyük bir yük yaratan şenlikler...'

Aşırı alkol tüketimi gerekçesiyle üniversite yönetimi tarafından 2 güne indirilmesi planlanan bahar şenliği, UGT'nin teklifi kabul etmemesi üzerine iptal edildi. ODTÜ rektörlükten konuyla ilgili açıklama geldi. Açıklamada 28 yıldır yapılan şenliklerle ilgili 'ODTÜ'lüyü rahatsız eden, büyük bir yük yaratan' ifadesi kullanıldı.

27 Nisan 2015 Pazartesi, 13:26
Abone Ol google-news

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu tarafından yapılan açıklamaya göre; 28 yıldır süregelen ve önümüzdeki günlerde yapılması planlanan Bahar Şenlikleri iptal edildi. 

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) yaptığı açıklamada “Aşırı alkol tüketimi, ODTÜ dışından katılım, çevre kirliliği ve alt yapı problemleri” nedeniyle rektörlüğün şenlikleri iki güne düşürmek istediği ancak ODTÜ bileşenlerinin bunu istemediği belirtildi.

Açıklama şöyle:

''ODTÜ Kamuoyuna;

Öncelikle şenlik sürecinde yanımızda olan, imza veren, destekleyen herkese ve öğrenci topluluklarına teşekkür ederiz. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği 28 yıldır ODTÜ'nün bütün bileşenleri tarafından emek ve özveriyle gerçekleştirilmektedir. Bu yıl şenliğe iki aydan daha az bir süre kala rektörlük temsilcileriyle yapılan toplantıda; aşırı alkol tüketimi, ODTÜ dışından katılım, çevre kirliliği, alt yapı problemleri nedeniyle ODTÜ bileşenlerinin şenliği bu şekilde istemediği söylenmiş ve şenliğin iki güne düşürülmesi dayatılmıştır. UGT üyelerinin rektörün de katılacağı bir toplantı talep etmesiyle iki hafta sonra rektörün katılımıyla toplantı yapılmış, toplantı sonucunda UGT'den çözüm dosyası sunması ve şenliğin formatının değiştirilmesi istenmiştir. Bunun ardından diğer topluluklarla alınan toplantı sonucunda oluşturulan çözüm dosyası rektörlüğe sunulmuştur. Fakat ciddiye alınmamış, format aynı kalsın şenlik iki gün olsun denmiştir. Bu süreçte toplanan 5000 bireysel, 78 topluluk dilekçesi rektörlük tarafında hiçe sayılmıştır. Ardından UGT üyelerince başlatılan 'Şenliği rektörlüğün önüne taşıma' eylemi toplulukların da desteğiyle 1 hafta sürmüş ve geçtiğimiz çarşamba günü öğrencilerden gelen yoğun talep üzerine rektör aşağıya inmiştir.

Yapılan konuşma sırasında, toplulukların danışmanları onayı olmadan fikir beyan edemeyeceğini ve bu yüzden toplulukların ve danışmanlarının katılacağı bir toplantı düzenleneceği rektör tarafından belirtilmiştir. Daha sonrasında ise böyle bir toplantının gerçekleştirilemeyeceği söylenmiş, UGT üyelerinin ve topluluk danışmanının katılacağı bir toplantı düzenlenmiştir. Bu toplantıda, rektörlük tarafından uzlaşmacı tavır sergilenmemiş, sorunlara çözüm aramak yerine 2 gün dayatması devam etmiştir.
28 yıldır süregelen, ODTÜ'nün en köklü geleneklerinden biri olan ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği'nin, rektörlük tarafından yapılan baskı ve dayatmalar nedeniyle bu yıl yapılamayacağını üzülerek belirtiyoruz.

Saygılarımızla.''

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu

Konuyla ilgili ODTÜ rektörlükten açıklama geldi. Şenliğin 2 güne indirilmesine gerekçe olarak 'ODTÜ'lüyü rahatsız eden, büyük bir yük yaratan sorunlar'ı önlemek olduğu gösterildi.

İşte o açıklama