Öğretmenler becayiş hakkı istiyor

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 2008'deki toplu görüşmelerde özellikle sözleşmeli personelle ilgili becayiş hakkı uygulaması konusunda mutabakata varıldığını hatırlattı.

29 Ocak 2010 Cuma, 07:25
Abone Ol google-news

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, 657 sayılı devlet memurları kanununun 73. maddesinde "Aynı kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır" hükmünün yer aldığını belirterek, şunları söyledi:

"Becayiş hakkı, 2008 toplu görüşmelerinde mutabakata vardığımız konulardan biridir. Ancak 2010'da hala kullanamıyoruz. Hükümet de Milli Eğitim Bakanlığı da bu konuda bir düzenleme yapmadı. Hükümetin ilgili kurumlara talimat göndermesi lazım. Sözleşmeli öğretmenler becayiş hakkını kullanamıyor. Biz, bütün memurlar için bunu talep ettik, özellikle de sözleşmelilerle ilgili gündeme getirdik, sözleşmelilerin atama ve yer değiştirmelerine yönelik bir yönetmelikleri yok. Yıllarca bulundukları yerde çalışmak zorunda kalıyorlar."

Koncuk ayrıca, kadrolu öğretmenlere eş durumundan il emrine tayin hakkı verilirken, sözleşmelilere bu hakkın da tanınmadığını belirtti.
 

Osmaniye Şube'den becayiş kampanyası

Türk Eğitim Sen Osmaniye Şube Başkanı Ahmet Rasim Asker ise, sağlık personeline zaman zaman becayiş hakkı tanındığını ancak öğretmenlere bu zamana kadar becayiş hakkı tanınmadığını söyledi. Asker, öğretmenlerin internet sitelerinde yer alan forumlara yazdıkları notlardan şu örnekleri verdi:

-"Biz atandığımızda il emri hakkımız vardı. Bu nedenle evimizden ayrı yerleri yazdık. Bize bunu yapacaklarını nereden bilebiliriz. Yalan evliliklerin önüne geçmek için il emrini kaldırdılar ama suçluyu bulacaklarına suçsuzu cezalandırdılar."

-"Benim oğlum 8 aylıkken anneme ve eşime bıraktım çünkü bulunduğum yerde bakıcı bulamadık ne yürümeye başladığını nede ilk diş çıkardığını göremedim. Tatillerde ise çocuğum beni tanımıyordu yanımda ağlıyordu."

-"Eşim atandığında hamileydi. 2 yaşında oğlum var arada bin 200 kilometre olduğu için ortalama 2 ayda bir görüyorum. Hala baba diyemiyor. Kucağıma alınca sanki başkasının çocuğunu seviyormuşum gibi geliyor. Her vedalaşmada gizli gizli ağlamaktan yoruldum."

Asker, internet sitelerinde öğretmenlere becayiş hakkı için dilekçe kampanyası başlattıklarını da duyurdu.