Oğuz Güven'den mesaj var: Bu adaletin biçilmesidir

cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, ‘FETÖ ile ilgili sayısız haber yapmış gazetecilerin dahi tutuklanması, FETÖ davalarını ancak sulandırmaya yarar’ dedi.

24 Mayıs 2017 Çarşamba, 21:19
Abone Ol google-news

Başsavcı Mustafa Alper’in yaşamını yitirdiği trafik kazasının ardından paylaşılan anons tweet’i gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklanan gazetemiz internet yayın yönetmeni Oğuz Güven, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden mesaj gönderdi. “Üç beş tetikçi gazeteci müsveddesinin sözde haberleriyle insanları tutuklamak hukuk rezaletidir” ifadelerini kullanan Güven mesajında şunları kaydetti:

“Akademisyenlerin, masum insanların ve FETÖ ile ilgili sayısız haber yapmış gazetecilerin dahi tutuklanması, FETÖ davalarını ancak sulandırmaya yarar. Üç beş tetikçi gazeteci müsveddesinin sözde haberleriyle insanları tutuklamak hukuk rezaletidir. Elinde hiçbir delil olmadan, 55 saniyede silinmiş bir tweet’e 3 tane ayrı suç yazıp, üçünün de delili olmaması ve buna rağmen tutuklanmam adaletin biçilmesidir. Biz bir suikast ihtimaline karşı vurgu yapmak için bir trafik deyimi olan ‘kamyon biçti’ ifadesini kullandık. Bu ‘savcılara gözdağı vermek için terör örgütü propagandasına’ girdi ve tutuklanmama neden oldu. Şimdi soruyorum: Ertesi gün tüm yandaş gazeteler ‘Suikast Şüphesi’ hatta “Suikast” diye başlık attı. Bu mantıkla bu da aynı anlama gelmiyor mu? Onlar da terör örgütü propagandası yapmış olmuyorlar mı? Aynı korkuyu salmış olmuyorlar mı? 12 Eylül diktatörlüğünün yüreğimizde söndüremediği devrimci ateşi, barış ve kardeşlik aşkını demokrasi tutkumuzu bilimin aydınlattığı yolumuzu cehalet iktidarının kirli yalan dolu kumpas çarklarıyla söndüremezler. Yürek aynı yürek, Yine Demokrasiden, Mazlumdan, Ezilenden Yana atıyor.”