OHAL Komisyonu ilk kararını verdi

OHAL Komisyonu verdiği ilk kararında mesleğe iade başvurusunda bulunan bir kişinin talebini reddetti.

22 Aralık 2017 Cuma, 11:00
Abone Ol google-news

Kamu görevinden ihraç edilmelerinin ardından göreve iade için Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonuna başvurularda ilk karar açıklandı. Komisyon, bazı kişilerin başvurularını kabul ederken, bazılarını reddetti.

Binali Yıldırım'dan OHAL Komisyonu'nun kararına ilk yorum

685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, dosyası tekemmül eden ve incelemesi tamamlanan başvurulara dair ilk kararını verdi. Komisyon, bazı başvuruları kabul ederken, bazılarını ise reddetti. Komisyon kararları, 685 sayılı KHK'nın 10'uncu, 12.7.2017 tarihli ve 30122 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun Çalışmasına İlişkin Usul ve Esaslar Tebliği'nin 15'inci maddesinde belirtilen ilgili kurumlara bildirilecek ve bu kurumlar tarafından başvurucuya tebliğ edilecek.

 Ankara idare mahkemeleri nezdinde iptal davası açılabilecek

Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde 685 sayılı KHK'nın 11 ve ek 1'inci maddesinde belirtilen kurum veya kuruluşlar aleyhine Hakimler ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara idare mahkemeleri nezdinde iptal davası açılabilecek. Diğer taraftan, 17 Temmuz 2017 tarihinden itibaren elektronik başvuru sistemi üzerinden alınan başvurular valilik veya ilgili kurumlar aracılığıyla Komisyona intikal ettirildi ve söz konusu başvuru süreci 23 Ekim 2017 tarihinde sona erdi. Komisyon tarafından elektronik ortamda başvuru alma, arşivleme ve inceleme için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturularak, başvurulara ilişkin tüm bilgiler bu sisteme kaydedildi.

 103 bin 276 kişi komisyona başvurdu

22 Mayıs'ta göreve başlayan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna bugüne kadar 103 bin 276 kişi başvurdu. Kurumlardan intikal eden personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 212 bin 554 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi tamamlandı. Komisyon çalışmalarına yardımcı olmak üzere 28’i hakim, 30’u müfettiş ve 40’ı uzman olmak üzere toplam 190 personel görevlendirildi.

Komisyon, başvurulara ilişkin inceleme ve değerlendirme çalışmalarına devam ediyor.

OHAL KOMİSYONU'NDAN KARARLARA İLİŞKİN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, verilen kararlara ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, dosyası tekemmül eden ve incelemesi tamamlanan başvurulara dair kararlarını vermiştir.

Bu kararlar içinde kabul ve ret kararları bulunmaktadır.

Komisyon kararları, 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 10 uncu, 12/7/2017 tarihli ve 30122 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun Çalışmasına İlişkin Usul ve Esaslar Tebliğinin 15 inci maddesinde belirtilen ilgili kurumlara bildirilecek ve bu kurumlar tarafından başvurucuya tebliğ edilecektir.

Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 11 ve ek 1 inci maddesinde belirtilen kurum veya kuruluşlar aleyhine Hâkimler ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara idare mahkemeleri nezdinde iptal davası açılabilecektir.

Diğer taraftan, 17 Temmuz 2017 tarihinden itibaren elektronik başvuru sistemi üzerinden alınan başvurular valilik veya ilgili kurumlar aracılığıyla Komisyona intikal ettirilmiş ve söz konusu başvuru süreci 23 Ekim 2017 tarihinde sona ermiştir.

Komisyon tarafından elektronik ortamda başvuru alma, arşivleme ve inceleme için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuş, başvurulara ilişkin tüm bilgiler bu sisteme kaydedilmiştir.

Komisyon çalışmalarına yardımcı olmak üzere, 28’i hâkim, 30’u müfettiş ve 40’ı uzman olmak üzere toplam 190 personel görevlendirilmiştir.

22/12/2017 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 103.276’dır. Kurumlardan intikal eden personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 212.554 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi tamamlanmıştır.

Komisyonumuz, başvurulara ilişkin inceleme ve değerlendirme çalışmalarına devam etmektedir.

22 MAYIS'TA GÖREVE BAŞLAMIŞTI

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Resmi Gazete'de yayımlanan 685 sayılı KHK ile kurulmuş ve 22 Mayıs'ta göreve başlamıştı.