OHAL'in ilk kararnamesi yayınlandı... O kurumlar tek tek mühürleniyor

Olağanüstü hal (OHAL) ilk kararnamesinin ardından kapatılan kurumlar tek tek mühürleniyor. işte kapatılan o kurumlar...

Yayınlanma: 23.07.2016 - 17:10
Abone Ol google-news



Darbe girişiminin ardından Milli Güvenlik Kurulu tarafından 3 ay süreyle Olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmişti. Bugün de OHAL ilk kararnamesi yayınlandı. Kararnameye göre 35 sağlık kurum ve kuruluşu, bin 43 özel öğretim kurum ve kuruluşuyla özel öğrenci yurdu ve pansiyonu, bin 229 vakıf ve dernek, 19 sendika, federasyon ve konfederasyonla 15 vakıf yükseköğretim kurumu kapatıldı. Kapatılan kurumlar tek tek mühürleniyor. İşte il il mühürlenen kurumlar...

ZONGULDAK

Zonguldak'ta, OHAL kararnamesinin yayınlanmasının ardından 10 eğitim kurumu mühürlendi.

Kentte, geçen Nisan ayında FETÖ/PDY'ye finansal destek sağladığı iddiasıyla şirketlerine kayyum atanan 10 eğitim kurumunda bu sabah inceleme yapıldı. Defterdarlık, Maliye, Milli Eğitim, Sağlık ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri incelemede yer aldı. İncelemenin tamamlanmasından sonra il merkezinde 3, Çaycuma İlçesi'nde 3, Ereğli İlçesi'nde 4 eğitim kurumu mühürlenerek faaliyetlerine son verildi.

AYDIN

DARBE girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal'in (OHAL) ilk kanun hükmünde kararnamesi, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girerken; Aydın'da 9 özel okul ile 23 dernek kapatıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nca, OHAL Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmü'nde Kararname'yle, milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen ülke genelinde çok sayıda kurum kapatıldı. Yapılan çalışmalarda Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde 5, Didim İlçesi'nde 2 ve Söke İlçesi'nde 2 olmak üzere 9 özel okul ile aralarında Aydın Sanayici İş Adamları Derneği'nin de bulunduğu toplam 23 dernek ve 1 vakıf kapatıldı. Aydın'da faaliyet gösteren özel bir hastanede kapatılırken, hastaların başka hastanelere nakil edildiği öğrenildi.

KAPATILAN OKULLAR ŞÖYLE

Kapatılan okullar şöyle: Nazilli Özel Fatih Sultan Lisesi (Özel Anadolu Lisesi), Nazilli Özel Aydınlık İlkokulu (Özel Türk Okulu), Nazilli Özel Aydınlık Ortaokulu (Özel Türk Ortaokulu), Nazilli Özel Fatih Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi), Nazilli Özel Fatih Sultan Fen Lisesi (Özel Fen Lisesi), Didim Özel Gonca İlkokulu (Özel Türk Okulu), Didim Özel Gonca Ortaokulu (Özel Türk Ortaokulu), Söke Özel Havva Ayşe Güven Ortaokulu (Özel Türk Ortaokulu) ve Söke Özel Havva Ayşe Güven İlkokulu (Özel Türk Okulu). Kapatılan yurtların Söke Özel Zehra Alkan Kız Yurdu ve Söke Özel İrfan Erkek Yurdu olduğu açıklandı.

KAPATILAN DERNEKLER

Kapatılan derneklerin ise; Aydın Sanayiciler ve İş Adamları Derneği, Nazilli Maslahat Çalışanlar Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Nazilli Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği, Nazilli Kardelen Eğitim Derneği, Sökeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Çine Eğitim Ve Yardım Sevenler Derneği, Germencik Gökkuşağı Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Aydın Güneş Eğitim Kültür ve Sosyal Yardım Gönülleri Derneği, Aydın Muzaffer Ancın Gençlik ve Spor Kulubü, Ortaklar Çağlayan Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Bozdoğan Çağlayan Eğitim Derneği, Çine Sanayici ve İş Adamları Derneği, Yenipazar Gonca Eğitim Derneği, Çine Sağlık Hizmetleri Derneği, Umurlu Eğitim Gönülleri ve Sosyal Yardım Gönülleri Derneği, Koza Kültür ve Dayanışma Derneği, Aydın Memurlar Derneği, Aydın Yaren Eğitim Gönüllüleri Derneği, Aydın Hale Eğitim Kültür Sosyal Yardım Gönülleri Derneği, Aydın Kalem Kültür Aile Çevre Eğitim Sosyal Yardım Gönülleri Derneği, Aydın Karizma Akademi Gençlik Kültür ve Spor Derneği, Aydın Ebruli Derneği, Genç Efeler Eğitim Kültür Sanat Spor Kulübü Derneği.

Yüzlerce kurum kapatıldı... İşte il il, kapatılan hastane, okul, yurt ve sendikaların listesi

 



UŞAK


OHAL kapsamında Uşak'ta 6 özel okul, 1 vakıf ve bu vakfa bağlı 15 yurt, 10 dernek ve 1 sendika temsilciliği kapatıldı.

OHAL Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin İlk Kanun Hükmünde Kararname bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Uşak'ta 6 özel okul, 15 yurt, 10 dernek ve 1 sendika temsilciliği kapatıldı.
Kapatılan okullarının Özel Üftade Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Üftade Anadolu Lisesi, Özel Üftade Fen Lisesi, Özel Üftade Ortaokulu, Özel Üftade İlkokulu ve Özel Uşak Seçkin Grup Temel Lisesi olduğu duyuruldu.

Nil İlim ve Hizmet Vakfı ve vakfa bağlı 15 özel yurt, Çağlayan İşçiler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Uşak Sanayici ve İşadamları Derneği, Uşak Eğitim Gönüllüleri Derneği, Genç Uşak Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Ulubey Eğitim Gönüllüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Öğretmenler Yardımlaşma Derneği, Uşak Bahar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Uşak Hukukçular Derneği, Üniversite Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Bizim Yuva Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Aktif Eğitim Sendikası Uşak Şubesi de kapatıldı.

 

MARDİN

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmada, Mardin'de faaliyet gösteren 36 dernek, 2 vakıf, 7 özel okul ve 2 öğrenci yurdu, Olağanüstü Hal kapsamında alınan tedbirlere ilişkin kanun hükmünde kararname çerçevesinde kapatıldı. Kapatılan okullar arasında Mardin'in ilk özel koleji de yer aldı.


Kapatılan okullar, yurt binaları, dershane ve dernek binalarının mühürlenmesi çalışmalarına başlandı. Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin nezaretinde ve aldıkları güvenlik tedbirlerinin arasında yapılan mühürleme çalışmalarını vatandaşlar da izledi. Valilik yetkilileri, eğitim hizmeti veren yerlerde öğrenciler ve velilerin mağdur edilmeyeceğini açıkladı.


En Çok Okunan Haberler