Oktay Ekşi'nin eşi hayatını kaybetti

CHP Milletvekili Oktay Ekşi’nin eşi Aysel Ekşi tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

14 Mayıs 2015 Perşembe, 15:27
Abone Ol google-news

CHP Milletvekili Oktay Ekşi’nin eşi Aysel Ekşi tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Milletvekili Oktay Ekşi’nin eşi Prof. Dr. Aysel Ekşi geçtiğimiz ay rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı.

Aysel Ekşi bir süredir Başkent Hastanesi’nde tedavi görüyordu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi’nin eşi Prof. Dr. Aysel Ekşi’yi tedavi gördüğü Başkent Hastanesi’nde ziyaret etmişti. (gerçekgundem)

Aysel Ekşi kimdir?

Profesor Aysel Ekşi, Türk doktor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni 1960 yılında bitirdikten sonra Psikiyatri ihtisası yapmak üzere İngiltere'ye gitti. Middlesex Üniversitesi ve Goodmayes Hastanesinde (Londra) önce "Senior House Officer" sonra "Registrar" olarak çalıştı. Tavistoc Klinik'te grup terapi kurslarına devam etti. Daha sonra Türkiye'ye döndü ve Ankara Üniversitesinden Psikiyatri dalında uzman oldu. 1966-1967 yılları arasında Ankara Ruh Sağlığı Dispanseri'nde, 1967- 1974 yılları arasında Ankara Üniversitesi Mediko-Sosyal Merkezinde uzman, 1972-1982 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Mediko Sosyal Merkezinde Müdür sıfatıyla görev yaptı. 1976'da Doçent, 1982'de Profesör oldu. 1983-2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsünde ve İstanbul Tıp Fakültesinde öğretim üyeliği yaptı.Psikiyatri konusunda 5 kitabın yazarıdır. Ayrıca hasta psikolojisini inceleyen "Ben Hasta Değilim" isimli bir mesleki kitapla "Ermeni Soykırımı" iddialarını irdeleyen bir kitabın editörüdür. Uluslararası Bilim dergilerinde yayınlanmış çeşitli makaleleri vardır. Bunlardan sonuncusu 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde yakınlarını kaybeden çocukların ruh halini inceleyen bilimsel makaledir.

Nöropsikiyatri, Çocuk Psikiyatri, Adolesan ve Pediatri Dernekleri ile Çocuk Böbrek Vakfı üyesidir.
Aysel Ekşi'nin diğer ilgi alanı "laik Cumhuriyetin temel değerleri"dir. Onları koruma amaçlı faaliyetlere 1980'li yılların sonlarında başlayan Aysel Ekşi, kendisiyle aynı görüşü paylaşan arkadaşlarıyla birlikte önce çeşitli paneller, sempozyumlar, konferanslar düzenleyerek "şeriatçı hareketlerin doğurduğu tehdit" konusunda toplumu bilinçlendirmeye çalıştı. Bu faaliyetlerden biri olarak Ocak 1989'da, İstanbul'un 1000 kadar seçkin kadınının Çağlayan'da yaptığı "laik Cumhuriyetin tehlikede" olduğu bilincini yaymayı amaçlayan yürüyüşü düzenledi.

Türk kadınının laik Cumhuriyeti korumaya kararlı olduğu mesajını ülke yöneticilerine duyurmayı amaçlayan imza kampanyası başlattı. Yurdun her tarafından toplanan binlerce imzayı, arkadaşlarıyla birlikte o sıradaki Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e sundu.

İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinin "Cumhuriyetin Temel Değerlerini" koruma kararlılığını dile getiren birçok deklarasyonun hazırlanmasını, imzalanmasını ve yayınlanmasını sağlayan başlıca aktör oldu.

Tüm bu faaliyetleri devamlı kılmak ve daha iyi organize olmak amacıyla arkadaşlarını bir "dernek" etrafında toplanmaya ikna etti. Onlarla birlikte 21 Şubat 1989'da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğini kurdu. Kurucu Başkanlığa seçildi. Haziran 1990'a kadar bu görevi yürüttü. O tarihte arkadaşlarından bazılarının "biz bu işi daha iyi yaparız" iddiasıyla işbirliği yaptıklarını görünce, derneğe zarar vermemek için seçime katılmadan yerini yeni ekibe bıraktı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğini vefatına kadar Türkân Saylan başkanlığındaki bu kadro yönetti.

Aysel Ekşi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğindeki etkin konumunu arkadaşlarına bıraktıktan sonra da sosyal etkinlikleri organize etmekten geri durmadı. ÇEKÜL Vakfının Yönetim Kuruluna seçildi. Bu sırada "her bireyin yılda tükettiği 7 ağacı telafi etmek için herkesin her yıl 7 ağaç dikmesini" amaçlayan bir kampanyanın fikir babası ve uygulayıcısı oldu. Hem bu proje hem de "92 Ormanları" adıyla başlattığı kampanya sayesinde İstanbul ve çevresine 3.3 milyondan fazla ağaç dikildi.

Aysel Ekşi "Bizim Ülke" isimli derneğin Başkanlığına seçildi. Bu dernek aracılığıyla İstanbul'un yoksul semtlerindeki ilkokul öğrencilerinin yaz aylarında spor, tiyatro, yabancı dil, tabiat sevgisi gibi kavramlarla tanışmalarını, uygar bir toplum bireyi olmalarını amaçlayan etkinliklerde rol almalarını amaçlayan pek çok etkinliği gerçekleştirdi. Bu ve 17 Ağustos 1999 Marmara depremi ardından başlattığı "İlk Yardım Nasıl Yapılır?" konulu kurslarla on binlerce çocuğa yeni değerler kazandırdı.

Laik Cumhuriyeti koruma konusundaki duyarlılığı, Aysel Ekşi'nin seçimlerde de "sivil gönüllü"lerle organize olmasına yol açtı. Çeşitli meslek mensuplarından ekipler kurdu. Bu ekiplerin 2007; 2009; 2011 seçimlerinde, hiçbir partiyle organik bir bağ içinde olmadan "seçmeni bilinçlendirme" amaçlı faaliyetlerini organize etti.

Cumhuriyet Mitingini düzenleme komitesi üyeliği yapan Aysel Ekşi, "Ermeni Soykırımı" iddialarıyla da ilgilendi. Çeşitli ülkelerden karşıt görüşlü bilim adamlarının katıldığı sempozyumlar düzenledi. Bu konudaki bilimsel görüşleri içeren bir kitabın editörlüğünü yaptı ve yayınlanmasını sağladı.

Aysel Ekşi'nin son olarak, 8 yıldır üzerinde çalıştığı "Türk Gençliği ve Beş Kıt'ada Gençler" isimli kitabı Nobel Tıp Kitapları Yayınevi tarafından yayınlandı.

Aysel Ekşi The Times gazetesinden Janice Turner'in İslam ve Türkiye'deki Büyük Türban Savaşı adlı incelemesinde verdiği mülakatta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül için "O kadından nefret ediyorum!" [1] [2] dediği için hayli yoğun eleştiri aldı. Ekşi bu cümleyi kullandığını kabul etti ancak mülakat bittikten sonra Ms. Turner'in "Bayan Gül ile çay içmeye gidiyorum. Onun hakkında ne düşünüyorsunuz?" demesi üzerine bu tepkiyi gösterdiğini söyledi. Ekşi gerekçe olarak Bayan Gül'ün Cumhurbaşkanı eşi sıfatı taşırken kendi devleti aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde dava açmasını gösterdi. .

Aysel Ekşi Gazeteci Oktay Ekşi'nin eşidir. İki oğlu, iki torunu vardır.(Vikipedi)