'Okul öncesi eğitim 3 yaşına çekilmeli'

Ankara Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, okul öncesi eğitimin çocukların hayatında çok önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, 5 yaşın çok geç olduğunu, bunun 3'e çekilmesi gerektiğini söyledi.

Yayınlanma: 06.09.2011 - 08:19
Abone Ol google-news

Ankara Milli Eğitim Müdürü Aydoğan, okul öncesi eğitimin 3 yaşına çekilmesi çağrısında bulundu. 2011-2012 eğitim-öğretim yılına hazırlanması için hafta başında ders başı yapacak okul öncesi öğrencilerinin ailelerine tavsiyelerde bulunan Aydoğan, okul öncesi eğitimin çocuğun hayatında çok önemli bir yeri olan süreç olduğunu ifade etti. Aydoğan, "Toplumumuz okul öncesi ile son yıllarda tanışıyor. Velilerin bunu eğitimin önemli bir parçası olarak görmesi gerekiyor. Okul öncesi eğitim bir sosyalleşme sürecidir. Çocuğun topluma karışma, toplumsallaşma sürecidir. Biz bu sene Ankara'da okul öncesini yaygınlaştırma çabası içerisindeyiz. Her okulumuzun bünyesinde okul öncesi sınıfları var. Velilerin okul öncesi eğitimini normal eğitim sürecinden ayrı görmemeleri ve çocuğun yaşı okul öncesine uygun olduğunda okula götürmelerini öneriyoruz" dedi.

'Ankara'da 70 bin çocuk ders başı yapacak'

Bu sene 5 yaşın tamamını okul öncesi eğitime tabi tutacaklarını söyleyen Aydoğan, çocukların 3 yaşından itibaren okul öncesi eğitim sürecine dahil olması gerektiğini ifade etti. Bunun bir sosyalleşme süreci olduğunu sözlerine ekleyen Aydoğan, "Çocuklar burada arkadaş edinecek, sosyalleşecek, katlanmayı ve duygularını ifade etmeyi öğrenecek. O nedenle biz çocukların daha erken okul öncesi eğitime dahil olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Aynı zamanda velinin de eğitimin bir parçası olduğunu söyleyen Aydoğan, veliyi ayrı eğitimi ayrı düşünmemek gerektiğini dile getirdi. Aydoğan, "Okulda verilenler ailede tamamlanmıyorsa zaten eğitim eksik demektir. Veli kendisini eğitimin bir parçası olarak görmelidir" dedi.

Aydoğan, ayrıca bu yıl sadece 5 yaş grubundan 70 bin çocuğun okul öncesi eğitime tabi tutulacağını söyledi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon