Okulda namaz molası

Antalya Lisesi’nde öğle arasının cuma namazı saatlerine göre ayarlanması, velilerden büyük tepki gördü. Müdür ise kendini “Cumanın telafisi yok” diyerek savundu.

10 Nisan 2015 Cuma, 23:40
Abone Ol google-news

Antalya’da tam gün eğitim veren Antalya Lisesi’nde cuma namazı nedeniyle cuma günleri öğle arası 12.15’ten 13.05’e kaydırıldı. Okul Müdürü İmdat Kızılsekili, “Velilerimizden tepkiler geldi ancak ibadet herkesin hakkı. Cuma namazının telafisi yok” derken, Eğitim-İş Sendikası, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ders programının keyfi olarak değiştirilemeyeceğini vurguladı.

Bin öğrencinin eğitim gördüğü Antalya Lisesi’nde iddiaya göre 150 öğretmen ve öğrencinin talebiyle cuma namazı nedeniyle cuma günleri öğle arası 12.15’ten 13.05’e kaydırıldı. Okul Müdürü İmdat Kızılsekili’yi, “öğrencinin sağlığını, başarı durumunu artırıcı uygulamalar yerine öğrencileri zor durumda bırakacak” keyfi uygulamalarla idarecilik yapmakla suçlayan veliler, eğitimin 08.15’te başladığını 07.00 ile 07.30 arasında kahvaltı yapmış gelişme çağındaki gençlerin aç kalma süresinin uzun tutulmasının yanlışlığına dikkat çekerek tepki gösterdiler.

OKUL MÜDÜRÜ: Cumanın telafisi yok

Okul Müdürü İmdat Kızılsekili, uygulamayı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen bir talimatla değil kendi inisifiyatifi ile yaptıklarını belirterek, “velilerimizden tepkiler geldi ancak ibadet herkesin hakkı. Vakit namazı için böyle bir ayrım yapamayız. Ama cuma namazının telafisi yok. O nedenle bazı öğretmen ve öğrencilerimizin de aralarında bulunduğu 150 kişinin verdiği dilekçe üzerine bu değişikliği yaptık” diye konuştu

EĞİTİM-İŞ: Eğitim saatleri bellidir

Eğitim-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık, haftalık programın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylandığını bunun keyfi olarak değiştirilemeyeceğini söyledi. Balık, “Program pazartesi neyse perşembe de cuma da odur. Din üzerinden program yapıp insanları zorda bırakmak doğru değildir. 200 öğrenci ‘basketbol maçına gitmek istiyoruz’ diye dilekçe verirse çıkış saatini mi değiştireceksiniz? Bu eğitim saatleri Türkiye’nin genelinde bütün okullarda aynıdır” dedi.

KAYMAKAMLIK: Yorum yok

Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, Antalya Lisesi’ndeki cuma namazına göre ders saatinin ayarlanmasıyla ilgili konuyla, okulun bağlı olduğu Muratpaşa ilçesi Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy’un ilgilendiğini söyledi. Kaymakamlık ise bir açıklama yapmadı.