Okuldan getirdiği civa kardeşini zehirledi

Artvin'in Hopa ilçesinde bir öğrencinin okul laboratuvarından izinsiz alarak evine getirdiği civa, kardeşinin zehirlenmesine yol açtı.

21 Mayıs 2012 Pazartesi, 11:00
Abone Ol google-news

Artvin'in Hopa ilçesindeki bir öğrencinin okul laboratuvarından izinsiz alarak evine getirdiği civa, kardeşinin zehirlenmesine yol açtı. Tedbir amacıyla okuldaki 231 öğrenci ve 3 öğretmenden kan ve idrar örnekleri alındı.

Vali'den açıklama

Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Hopa ilçesindeki Sugören İlköğretim Okulu'nda 2011 yılının Aralık ayında 8. sınıf öğrencilerinin fen bilgisi dersinde deney yaptıklarını ve civayla temaslarının olduğunu belirtti.

Deneyin ardından Z.D. adlı kız öğrencinin bir miktar civayı evine götürmüş olabileceğini ifada eden Vali Kalkan, ''6 kişilik aile bu olaydan etkilenmiş olabilir. İlk şikayet ailenin en küçük bireyi olan 3 yaşındaki E.D'de başlamış. E.D. üst solunum yolu enfeksiyonu şikayetiyle Hopa Devlet Hastanesi'ne götürülmüş. Çocuk daha sonra Rize'ye, ardından da Trabzon'a, Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'ne sevk edilmiş. Burada 40 gün tedavi gören çocukta civa zehirlenmesi bulgusuna rastlanınca çocuk ve aile Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi. Ailenin tüm fertleri burada tedavi altına alındı'' dedi.

Vali Kalkan, olay ortaya çıkınca diğer öğrencilerin de etkilenmiş olabileceğini değerlendirerek okuldaki 231 öğrenci ile 3 öğretmene kan ve idrar tahlili yapılmasına karar verdiklerini dile getirerek, ''24 öğrencimiz Çanakkale gezisindeydi. Bu öğrenciler Artvin'e dönmeden Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'ne giderek kan ve idrar örneklerini verdi. Kalan 207 öğrenci ile 3 öğretmenin kan ve idrar örnekleri alınıyor, tetkik için kuryeyle Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'ne gönderilecek. Etkilenen öğrenci varsa gerekli tedavilerini planlayacağız'' diye konuştu.

 

Kan ve idrar örneği alınan personel sayısı 22'ye yükseldi

Hopa ilçesindeki Sugören İlköğretim Okulu'nda, cıva zehirlenmesine karşı tetkik amacıyla kan ve idrar örneği alınan personel sayısının 22'ye yükseldiği bildirildi. Artvin Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Hopa ilçesindeki Sugören İlköğretim Okulu fen ve teknoloji dolabının Aralık 2011 tarihinde öğrenciler tarafından açıldığı, dolaptan cıva alındığı, civanın sınıfa döküldüğü ve cıva ile öğrencilerin oynadığı, Z.D. adlı öğrenci ve 3 arkadaşı tarafından dolaptan cıva alındığı ve evlerine götürüldüğünün anlaşıldığı belirtildi.

Z.D'nin evinde babanın, annenin ve diğer 3 kardeşinin bulunduğu ortamda cıva ile oynandığı, daha sonra dökülen civanın anne tarafından elektrik süpürgesiyle çekildiğinin ifade edildiği açıklamaya, şöyle devam edildi: ''Bundan sonra 3 yaşındaki çocuk hastalanmış, şubat ayının ilk haftasında kulak iltihabı şikayeti ile Hopa Devlet Hastanesi'ne götürülmüş, Hopa ve diğer çevre hastanelerde hastalığın sebebi teşhis edilemediği için çocuk Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'ne sevk edilmiş. Burada 1,5 ay süresince gördüğü tedavinin ardından cıva zehirlenmesi teşhisi konulan çocuk, 14 Mayıs'ta Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesine sevk edilmiş, burada çocuk ile beraber ailenin diğer fertleri de kontrol ettirilmiş, anne, baba ve diğer çocuklarda da cıva etkilenmesi tespit edilmiştir.''

Bunun üzerine Çanakkale gezisine gitmekte olan 8. sınıf öğrencilerinin, okul müdürü Mustafa Al tarafından 18 Mayıs'ta Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi'ne götürüldüğü kaydedilen açıklamada, 8. sınıf öğrencileri, bir öğretmen ve okul müdürünün vücudunda cıva olduğunun tespit edildiği belirtildi.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından cıvadan etkilenen öğrencilerin tedavi ve takipleri için gerekli ilacın, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden talep edildiği ifade edilen açıklamada, tedavilerin Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi koordinasyonunda Artvin Hopa Devlet Hastanesi'nde ilgili uzman hekimler tarafından yapılacağı kaydedildi.

Hopa Sugören İlköğretim Okulu'nda 231 öğrenci, 22 personel olmak üzere toplam 253 kişi ile cıvadan etkilendiği düşünülen ailelerin kan ve idrar tahlillerinin Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi ve Artvin Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda Ankara Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı ve Erzurum Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda kontrol amaçlı tetkik edileceği belirtilen açıklamada, konuyla ilgili Artvin Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından inceleme başlatıldığı, 2 denetim elemanının görevlendirildiği bildirildi.