Öldüresiye işkence

Eve giderken yolda gördüğü akrabasının üzerinde uyuşturucu madde çıktığı iddiasıyla gözaltına alınan Naci Çelik isimli yurttaş, karakolda 8-10 kişi tarafından darp edildiğini söyledi. Çelik, polislerden şikâyetçi oldu.

07 Eylül 2019 Cumartesi, 22:30
Abone Ol google-news

Otomobiline aldığı bir akrabasıyla beraber gözaltına alınan Naci Çelik isimli yurttaş, götürüldüğü Sultangazi Şehit Bülent Özkan Karakolu’nda sabaha kadar işkenceye uğradı. Tüm vücudu morluklar içerisinde olan Çelik, sivil giyimli 8-10 polis tarafından darp edildiğini belirtti. Gaziosmanpaşa 1. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından serbest bırakılan Çelik, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek kendisine işkence yapan polislerden şikâyetçi oldu.

Naci Çelik, iddiaya göre 26 Ağustos günü otomobiliyle eve giderken yolda gördüğü akrabası Mehmet Emin Tunğ’u dur işareti yapması üzerine arabasına aldı. Kısa bir süre sonra hareket halindeki araç, sivil bir polis aracı tarafından durduruldu. Naci Çelik ve Mehmet Emin Tunğ gözaltına alındı. Mehmet Emin Tunğ’a ait olduğu belirtilen poşette uyuşturucu madde ele geçirildi. İddiaya göre Çelik ve Tunğ, götürüldükleri Sultangazi Şehit Bülent Özkan Karakolu’nda ayrı odalara konularak sabaha kadar coplarla öldüresiye işkenceye maruz kaldı. Naci Çelik, çıkarıldığı Gaziosmanpaşa 1. Sulh Ceza Hâkimliği’nde akrabasının uyuşturucu madde kullandığını duyduğunu, ancak poşetindeki uyuşturucu maddeden haberinin olmadığını belirtti. Mehmet Emin Tunğ ise beyanında poşette bulunan maddenin uyuşturucu değil, kafein olduğunu öne sürerek “Naci Çelik’in bu madde ile alakası yoktur” dedi. Mahkeme hâkimi, Çelik’i mevcut delil durumu, şüphelilerin savunmaları ve kolluk tarafından düzenlenen tutanaklar gerekçe göstererek, yurtdışına çıkış yasağı koyarak serbest bıraktı. Mahkeme, Mehmet Emin Tunğ hakkında kuvvetli suç şüphesini gösteren somut delillerin varlığını ve adli kontrolün bu aşamada yetersiz kalacağını belirterek tutuklanmasına karar verdi.

‘Coplarla darp ettiler’

Çelik, daha sonra Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek kendisine karakolda işkence yapan polislerden şikâyetçi oldu. İfadesinde, “Beni bir odaya soktular. Akrabamı başka bir odaya. İçeride sivil giyimli 8-10 kişi vardı. Görsem eşkâllerini hatırlayabilirim. 5 kişinin elinde cop vardı. Sırayla hepsi beni darp etmeye başladı. Diğer odada bulunan akrabamın da bağırma sesleri geliyordu. Polislerden şikâyetçiyim” dedi.