Olimpos'ta kaya tırmanış şenliği

Akdeniz Üniversitesi Kaya Tırmanış Topluluğu tarafından Kumluca'ya bağlı Olimpos mevkisinde düzenlenen kaya tırmanış şenliği, başladı. 3 gün sürecek şenliğe 70 sporcu katılıyor.

28 Ekim 2012 Pazar, 14:10
Abone Ol google-news

Akdeniz Üniversitesi Kaya Tırmanış Topluluğu tarafından organize edilen geleneksel kaya tırmanış şenliğine çeşitli üniversite ve kaya tırmanış kulüplerinden 70 sporcu katılıyor. 3 gün sürecek tırmanış şenliği çerçevesinde sporcular, Olimpos'taki rotalarda kaya tırmanışları yapacak. Ayrıca doğa ve kaya tırmanışı konusunda bilgi paylaşımında da bulunacaklar.

Akdeniz Üniversitesi Kaya Tırmanışı Topluluğu akademik danışmanı ve Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu okutmanı Güray Ekici, gazetecilere yaptığı açıklamada, her yıl düzenlenen kaya tırmanışı şenliğine bu yıl çeşitli üniversitelerin kaya tırmanış topluluklarıyla kaya tırmanışı kulüplerinden 70 sporcunun katıldığını söyledi.

Kaya tırmanışı şenliği gibi organizasyonlarla insanlara doğa sevgisi, doğada hayatta kalmayı, doğal yaşam ve doğa eğitimi vermeyi amaçladıklarını ifade eden Ekici, aynı zamanda farklı sporcularla bir arada bulunarak bilgi paylaşımı da gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Şenlikte sporculara temel kaya tırmanış teknikleri, rotalar, alınması gereken güvenlik tedbirleri hakkında bilgiler verileceğini anlatan Ekici, şöyle dedi:

''Bir şenlik havasında hem eğitim yapacağız hem de bilgilerimizi paylaşacağız. Tırmanış şenliğimizin 29 Ekim'e denk gelmesi bizim için ayrı bir güzellik. Tırmanış şenliğimizin sonunda değerlendirme yaparak bundan sonraki etkinliklerimiz için kendimize yeni hedefler belirleyeceğiz.''

Ekici, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tırmanış ekibinin farklı bir rotada bugüne özel etkinliklerinin olacağını, şenlik sonunda değerlendirme yapılacağını ifade etti.