Ordu’nun tarihi mirası Asar Kayası HES tehdidi altında

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Turnasuyu Irmağı’na yapılmak istenen HES’in arkeolojik özelliği olan Asar Kayalarını olumsuz etkileyeceği belirtti.

16 Şubat 2021 Salı, 06:00
Ordu’nun tarihi mirası Asar Kayası HES tehdidi altında
Abone Ol google-news

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ve yönetim kurulu üyesi Coşkun Özbucak, Ordu Saraycık Mahallesi’nde Asar Kayası olarak adlandırılan alanda incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından bir açıklama yapan Gönül, “Arkeolog arkadaşımızla birlikte inceleme yaptık. Bulgular burasının bir yaşam alanı olduğunu gösteriyor. Asar Kayaları Turnasuyu Irmağı Havzası’nda yer alıyor. Burada HES projesi var. İki kez mahkeme kararı ile durduruldu. Yeniden ÇED süreci başlatıldı. HES buraya zarar verecek. Ayrıca taşocağı var. Kurul Kalesi’nin altındaki gibi buranın da taşocağı nedeniyle zarar görme tehlikesi bulunuyor. Bu nedenle incelemeler tamamlanmalı ve Asar Kayaları bir an önce arkeolojik sit alanı ilan edilmelidir” dedi.

ORÇEV yöneticilerinin görüştüğü Saraycık Mahalle Muhtarı Nazım Kurnaz da bölgede arkeolojik inceleme yapılması için başvurduğunu açıkladı. Kurnaz, “Burası önemli bir yer. Büyüklerimiz dilden dile dolaşan bir efsane anlatıyor. Buraya kadar deniz gelirmiş. Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne arkeolojik inceleme yapılması için dilekçe verdim. Dilekçem Samsun’a gönderildi. Takip ediyorum. Buradaki tarihi miras gün yüzüne çıkarılmalı, turizme kazandırılmalı” dedi.