Orijinal çizimleriyle Atatürk’ün Geometri kitabı...

Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı Geometri kitabı orijinal çizimleriyle birlikte Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından Bilim Dizisi’nin ilk kitabı olarak yayımlandı. Atatürk; 1936’da toplanan III. Türk Dil Kurultayı’nın hemen ardından “geometri öğretenlerle, bu konuda kitap yazacaklara kılavuz” olması amacıyla Dolmabahçe Sarayı’nda kaleme aldığı ve ilk olarak 1937’de Kültür Bakanlığı’nca basılan bu kitapla, kendisinin türettiği ve günümüzde kullanılan pek çok geometri terimini dilimize kazandırmıştır.

11 Mayıs 2021 Salı, 00:05
Abone Ol google-news

“Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit ilimdir, fendir.”

Mustafa Kemal Atatürk Hâkimiyeti Milliye, 25 Eylül 1924

Türk Dili Tetkik Cemiyeti’nin 12 Temmuz 1932’de kurulmasından sonra başlayan Dil Devrimi’yle Türkçeyi sade bir dil haline getirme ve yabancı kökenli kelimelerden arındırma çalışmaları hız kazanır.

Yabancı dillerden, özellikle Arapça ve Farsçadan alınan bilim, fen, sanat ve teknik terimlerin Türkçeleştirilmesi için komisyonlar kurulur.

Son derece ağır Osmanlıca terimlerin kullanıldığı “geometri”, eski deyişle “hendese” için ise bu çalışmayı bizzat Mustafa Kemal Atatürk yapar.

Atatürk, 1936 yılında toplanan III. Türk Dil Kurultayı’nın hemen ardından “geometri öğretenlerle, bu konuda kitap yazacaklara kılavuz” olması amacıyla Dolmabahçe Sarayı’nda Geometri kitabını kaleme alır.

Eğitime ve bilime verdiği önemi her zaman vurgulayan Mustafa Kemal Atatürk, ilk olarak 1937 yılında Kültür Bakanlığı tarafından basılan bu kitapla, kendisinin türettiği ve günümüzde kullanılan pek çok geometri terimini dilimize kazandırmıştır.

Geometri / Mustafa Kemal Atatürk / Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları / 68 s.