Osmanlı tuğrası geri mi geliyor?

AKP'li vekilin Türkiye’nin resmi armasının belirlenmesi teklifindeki ifadeler akıllara “Osmanlı tuğrası geri mi geliyor” sorusunu getirdi.

10 Aralık 2014 Çarşamba, 12:48
Abone Ol google-news

AKP Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Armağan Uslu ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan “Türkiye Cumhuriyeti Devleti Resmi Armasının Belirlenmesi Hakkında Yasa Teklifi”ne göre, Türkiye’nin resmi armasının belirlenmesi amacıyla TBMM’de 12 üyeden oluşan komisyon kurulacak.

Komisyon üyelerinin seçimi, siyasi parti grupları tarafından önerilen adayların Genel Kurul’da işaret oyu ile onaylanması ile gerçekleşecek. Arma tasarımının komisyonca kabul edilmesi halinde resmi arma önerisi bir rapora bağlanacak. Daha sonra resmi arma önerisi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek ve kabul edilmesi halinde Türkiye’nin resmi arması belirlenmiş olacak. Teklifin gerekçesinde, devlet armalarının her ülke için, o ülkenin bayrağından sonra sahip olduğu en temel sembollerinden ve ülkelerin saygınlığına katkı sağlayan unsurlar arasında yer aldığı belirtildi.

Uluslararası sistemde yer alan 203 devletten, Türkiye Cumhuriyeti ve Dominik Cumhuriyeti dışındaki geri kalan 201 devletle ilgili yasal düzenlemelerle belirlenmiş ulusal bayraklarının yanı sıra ulusal armalar mevcut olduğuna yer verildi. Teklifiteki “Osmanlı İmparatorluğu’nca kullanılan Osmanlı armasının saltanatın ilgası ve Cumhuriyetin ilanı ile kaldırıldığı, 1927 yılında ‘Türkiye Arması’ tesisi yönünde çalışmalar yapıldığı ancak sebebi açıklanmaksızın resmileştirilmediğine” dair ifadeler akıllara “Osmanlı tuğrası geri mi geliyor” sorusunu getirdi.