‘Oy vermeyen terörist’

Akşener ve Kılıçdaroğlu Erdoğan’ın ülkenin yarısını ayrıştırarak ‘terörist’ ilan ettiğine vurgu yaptı.

21 Mart 2019 Perşembe, 20:46
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdar-oğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kocaeli’ndeki ortak mitingde “demokrasi” mesajı verdi. Kılıçdaroğlu, kendisine “idam” isteyen AKİT muhabirine “Feriştahı gelse diz çökmeyiz” yanıtı verdi. Kılıçdaroğlu, özelleştiren Tank Palet Fabrikası ile ilgili de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, “Uçağını sat, fabrikayı al” diye seslendi. Akşener de “Erdoğan’ın iktidarının sallandığını” belirtti.

Millet İttifakı kapsamında büyükşehir belediye başkanlığı İYİ Parti’ye bırakılan Kocaeli’nde de ortak miting düzenlendi. Miting alanına önce İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener geldi. Akşener, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu 10 dakika kadar alanda bekledi. Miting öncesi yurttaşlar hep bir ağızdan Andımızı okudu. Kılıçdaroğlu, mitingde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:
Demokrasi baharını getireceğiz: Bu ülkeye demokrasi baharını getirmek için hep birlikte mücadele edeceğiz. Ne için? Esnafımız siftah yapsın, çiftçi rahat üretsin diye. Ortak mücadele edeceğiz. Hep birlikte Dr. Serdar Kaman’ı seçeceğiz ve onu sizlerin desteğiyle Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturtacağız.

Silah fabrikasını sattılar: Öyle bir atmosfer yarattılar ki sanki ülkenin yarısı terörist, yarısı vatansever. Seçim yapıyoruz. Sanki savaşa gidiyoruz. Kavgadan, gerilimden medet umuyorlar. Çünkü mutfaktaki yangını vatandaş görmesin diyorlar. Ne dersen de bu ülkedeki vatandaşların mutfağında yangın var. 7.5 milyona ulaşmış işsizimiz. Neden kavgadan medet umuyorlar? İnsan kendi vatandaşına terörist der mi? Terörist kimmiş? Hal esnafı, bakkal, pazarcı. Onlara oy vermeyen herkes terörist. Bu anlayış toplumu ayrıştıran bir anlayıştır. Bunu reddediyoruz, kınıyoruz ve lanetliyoruz. Soğana muhtaç ettiler. Sakarya’da, 25 yıllığına yüzde 49,9’u Katar ordusuna satıldı. Silah fabrikası bir devletin namusu ve onurudur. Eğer silah fabrikasını yabancı bir ülkenin ordusuna satıyorsan, ülkenin namusunu, onuru ve haysiyetini satıyorsun demektir. Tank fabrikasını götürüp yabancı ülkeye peşkeş çekene, onun sözcülüğünü yapana asla izin vermemeniz gerekir. Ya sen o sözleşmeyi iptal et, vallahi de tillahi de ben sana 50 milyon doları bulacağım. 9-10 uçağın var. En küçük uçağın fiyatı 150 milyon dolar. Satarsın bir uçağını, 150 milyon dolara, 50 milyon doları verirsin. Sen de haysiyet, onur, gurur yok mu? Katar ordusu tank üretip, bize satacak.

‘İktidarı sallanıyor’
Akşener ise özetle şunları söyledi:
250 milyon lira daha taktık: (Erdoğan’a) Malum arkadaş geldi buraya, attı tuttu, gitti. Ben çiftçiye, domates yetiştiricisine terörist dediğini söyledim; 11 milyon CHP, 5 milyon İYİ Parti, 1 milyon Saadet ve Demokrat Parti seçmenlerine terörist dediğini söyledim çok kızdı. Çok kızdı, önce hapisle tehdit etti sonra 250 milyon TL yani 50 milyon dolar. Tank palet fabrikasının 50 milyon dolara iyileştirileceğini söyledi ya, zaar benden alacak. Tam 50 milyon dolar. Sayın Erdoğan olsa dükkân senin, hay hay. (‘Söyle’ sözleri üzerine) Cumhurbaşkanı’nın terörist dediği Kocaelili kardeşlerim nasılsınız, iyi misiniz? Hadi bir 250 milyon TL daha taktık.

Erdoğan’ın iktidarı sallanıyor: Ama bu defa vatandaş ayrıştırıcı, düşmanca dili bu yalancı, zehirli dili reddediyor. Bunlar niçin yapılıyor? Bunlar mutfaktaki yandın için yapılıyor. Rahmetli Demirel’in dediği gibi, ‘Tencere her iktidarı sallar’ Tencere Sayın Erdoğan’ın yerel seçimlerdeki iktidarını sallıyor. Yani Tarzan zorda. Onun için iftirayla yalanla bir seçim kampanyası götürüyor.