Özel bankalardan vergi ödenemeyecek

CHP’li Kuşoğlu, “1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere özel bankaların vergi tahsilat protokolü iptal edildi” diye konuştu.

28 Kasım 2019 Perşembe, 02:00
Abone Ol google-news

Plan ve Bütçe Komisyonunda dün Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi görüşüldü.

CHP’li Bülent Kuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın önceki gün 24 özel bankaya yazı gönderdiğini, özel bankaların vergi tahsilatı protokollerinin iptal edildiğini söyledi. Kuşoğlu, “1 Ocak 2020’den itibaren vergi tahsilatını yalnızca 3 kamu bankası yapacak. Özel bankalar sadece kredi kartıyla yapılabilen vergi tahsilatlarını yapabilecek. Bu tasarrufun anlamı nedir” dedi.

Bankacılar, yeni uygulamanın kurumsal ve bireysel vergi mükellefleri açısından zor olacağını vurguladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın komisyonda yaptığı sunumda şunlar öne çıktı: 

  • Vergi yasalarında yer alan indirim, istisna ve muafiyetler gözden geçirilecek. Bu yıl bütçedeki faiz giderinin 103.1 milyar lira olması bekleniyor. Özelleştirmelere halka arz dahil yeni ve alternatif modeller kullanarak devam edilecek.
  • 2018’de Maliye Bakanlığı bütçesinin 236.7 milyar lirası kullanıldı. Harcamalarda yüzde 43 ile en büyük pay SGK’nin oldu. Bakanlık bütçesinden gelecek yıl için en büyük pay yüzde 29.93 ile faiz giderlerine ayrıldı.

BURASI ÇOK ÖNEMLİ

Albayrak’a tepki gösteren HDP’li Garo Paylan, “Ülke yangın yeri. İnsanlar aç. Sayın Bakan, siz bunlara hiç değinmediniz” dedi.

CHP milletvekili Süleyman Girgin de, tepkisini “Bakın, burası çok daha önemli” başlıklı bir pankart taşıyarak ifade etti. Pankartta, “700 bin çiftçi üretimden koptu. Son 5.5 yılda 570 bin esnaf kepenk indirdi. 4 milyon 600 bin işsiz var, 4 gençten biri işsiz” ifadeleri yer aldı. Ancak Albayrak’ın, Girgin’i dinlemeden devam edip AKP sıralarına yöneldiği görüldü.