Özkes, CHP’den istifasının nedenlerini açıkladı

CHP'den istifa eden İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, partisine sert eleştirilerde bulundu.

23 Temmuz 2015 Perşembe, 16:36
Abone Ol google-news
<video:328613>

Özkes, "İstifa kararım ani ve öfkeyle alınmış karar değildir. Bu açıklamayı yapmaya güle oynaya gelmedim. Partinin büyümesine engel olan; 'az olsun bizim olsun' anlayışı, günü kurtarmaya yönelik yönetim tarzı, birlik-beraberlik, sevgi ve saygı eksikliği ve parti içi disiplinsizlik gibi konularda bir şeyleri daha net görme fırsatı buldum. Maalesef 'mevcut durumunu muhafazaya çalışma görüntüsü'nden bir türlü kurtulamayan bir partide artık yararlı olamadığım kanaatine vardım." dedi.

Özkes, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) basın toplantısı düzenledi.

Özkes, sözlerine "Suruç'ta yapılan menfur katliamı ve bölgede güvenlik güçlerine karşı işlenen cinayetleri şiddetle kınıyor, ölenlere rahmet, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı diliyorum ve herkesi her zamankinden daha fazla sağduyulu davranmaya davet ediyorum." diyerek başladı.

Özkes, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile tüm CHP'lilere teşekkür etti

İki gün önce mensubu olduğu CHP'den istifa ettiğini dile getiren Özkes, şöyle devam etti: "Elbette bu istifa kararı, ani ve öfkeyle alınmış bir karar değildir. Ben bu açıklamayı yapmaya, güle oynaya gelmedim. Şu anda ayrılışıma çok üzülen Cumhuriyet Halk Partililerin olduğunu biliyorum. Ben buradan beni seven ve sayan milyonlarca Cumhuriyet Halk Partililere sevgi ve saygılarımı sunuyorum. CHP'yi kimi CHP'lilerden daha fazla kucakladım ve savundum. Her günün hakkını vermeye çalıştım. Türkiye'nin her yerinde tüm halkımızın ve özellikle CHP'lilerin teveccühüne mazhar oldum. Elbette bu süreçte rahatsız olduğum bir takım parti politikaları da oldu. Partinin yönetimindeki olumsuzlukları, vicdanen rahat etmediğim ve söylenmesine inandığım her önemli şeyi Sayın Genel Başkan'a usul ve adabıyla bizzat arz ettim. Doğru gördüğüm şeyleri iletme konusunda hiçbir güçlük çekmedim. Bu sebeple Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na tekrar teşekkür ederim. Partide asla sorun olmamaya, aksine sorunların çözülmesine katkıda bulunmaya çalıştım. İlkeli ve mütevazı davrandım."

"ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞIM ESNASINDA YAŞADIKLARIM ÇEKİLİR GİBİ DEĞİLDİ"

"Hiç de istekli olmadığım halde Sayın Genel Başkan'ın talimatıyla atandığım Üsküdar Belediye Başkan adaylığım esnasında yaşadıklarım çekilir gibi değildi." diyen Özkes, "7 Haziran Seçimleri öncesinde yine Sayın Genel Başkan'ın talimatıyla bir broşür hazırladım. Bu konuda da ciddi sorunlar yaşadım. Üsküdar Belediye Başkan adaylığım ile başlayan bu sorunları 9 Haziran'da Sayın Genel Başkan'a ilettim. Partinin büyümesine engel olan; 'az olsun bizim olsun' anlayışı, günü kurtarmaya yönelik yönetim tarzı, birlik-beraberlik, sevgi ve saygı eksikliği ve parti içi disiplinsizlik gibi konularda bir şeyleri daha net görme fırsatı buldum. Maalesef 'mevcut durumunu muhafazaya çalışma görüntüsü'nden bir türlü kurtulamayan bir partide artık yararlı olamadığım kanaatine vardım. Heyecan duyulmayan, içe dönük mücadele ile yetinilen, dağınık ve herkesin ayrı telden çaldığı, kimi kişisel çıkarların parti ve ülke çıkarlarının önüne geçebildiği bir ortamı solumaktan ve her geçen gün iktidar umutlarının azaldığını görmekten fevkalade rahatsızlık duyuyordum ki rahatsız olduğum eleştiri ve önerilerimi de Sayın Genel Başkan'a her fırsatta arz ediyordum.” diye konuştu.

Soru almayan Özkes, basın mensuplarına Üsküdar Belediye Başkanlığı seçimlerinde nasıl yalnız bırakıldığına ve neler yaşadığına, Kılıçdaroğlu'nun talimatlarını yerine getirirken yaşadığı zorlukları, itibarsızlaştırılmasına ilişkin yazılı döküman dağıttı. Özkes, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na sunduğu bilgileri de paylaştı.