Patron, 3 yıldan vazgeçti

Yaklaşık 130 bin işçiyi kapsayan metal sözleşmesinde, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında saatler süren pazarlık görüşmelerinde işverenden geri adım geldi. MESS, sözleşmenin 3 yıllık olması ısrarından vazgeçti.

29 Ocak 2020 Çarşamba, 02:00
Patron, 3 yıldan vazgeçti
Abone Ol google-news

Grev kararı alan ancak uygulama tarihini açıklamayan Türk Metal Sendikası ile MESS önceki gün saat 17.00’de MESS Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Öncesinde ise Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu toplandı. Türk Metal Başkanı Pevrul Kavlak’a tam yetki verildi. Kurulun ardından Pevrul Kavlak başkanlığındaki Türk Metal heyeti, MESS ile masaya oturdu. Saat 17.00’de başlayan görüşmeler gece saat 24.00’e kadar sürdü. 

MESS, denkleştirme süresinin çalışanın onayı aranmadan 4 ay olarak uygulanmasını, telafi çalışmasının da toplusözleşmede yer alarak onay aranmamasını önermişti. Deneme süresinin 4 aya çıkarılması da işverenin talepleri arasında yer alıyordu. MESS, esnek çalışmayı genişleten önerilerinden büyük oranda geri adım attı. Yine idari maddelerde de işverenden geri adım geldi. Sonrasında ise Türk Metal Sendikası’nın düşük ücretlerin belli bir seviyeye çekilmesine ilişkin önerisi gündeme geldi. Ancak bu maddede anlaşma sağlanamadı. Ücret zammı ve zamma dayalı maddelere geçilemedi. Sözleşmenin asıl temeli olan zammın ele alınacağı görüşmeler dün akşama ertelendi.