Penguenler için örüyorlar

Dünyanın en zorlu iklim koşullarında yaşıyor olabilirler, ancak zaman zaman penguenlerin bile kendilerini saracak sıcacık bir kazağa ihtiyacı var. Gönüllerin ördüğü minik kazaklar, yüzlerce pengueni deniz kazalarında denize yayılan petrolden ve kirliliğin zehirli etkilerinden korudu.

07 Mart 2014 Cuma, 12:23
Abone Ol google-news

Avustralya ’daki Penguen Vakfı’nın yürüttüğü ‘ Doğa için Ör’ kampanyasına katılan gönüllüler Melbourne’nın 140 km güney doğusundaki Phillip Adası’nda yaşayan penguenler için minik kazaklar örüyor. Phillip Adası Doğa Parkı’ndan Lyn Blom, “İnsanlar bu sevimli hayvanlara yardım etmeye bayılıyor” diyor.
Adada Avustralya ve Yeni Zelanda’ya özgü ‘kororo’ cinsi penguenler yaşıyor. Kororolar, ortalama 33 cm'lik boyları ve ancak 1 kg’ye erişen ağırlıklarıyla penguen ailesinin en minyon ve belki de en komik yürüyüşlü üyeleri.
Ancak bu sevimli canlılar için tüylerine tırnak büyüklüğündeki bir petrolün bulanması bile ölümcül olabiliyor. Çünkü petrol hayvanın tüylerini keçeleştirerek tüylerin oluşturduğu su ve soğuk geçirmez korumada bir ‘delik’ açıyor.

ÖRGÜ YARIŞMASI DA AÇILDI

Gönüllüler tarafından örülen kazaklar ise petrole bulandıktan sonra temizlenmiş pengueni bir süre sıcak tutuyor, ayrıca tüylerini temizlemeye çalışırken kendine zarar vermesini, petrol yutmasını ve enfeksiyon kapmasını önlüyor.
Lyn Bloom, penguenler için 200-300 kadar kazak örmüş. Penguen Vakfı’nın açtığı ‘en yaratıcı penguen kazağı’ yarışmasına gösterilen ilgi, dikkat çekici.
Penguen Vakfı, yılda ortalama 20 kuşu kurtarıyor. 2001 yılında Phillip Adası açıklarında yaşanana benzer kazalara karşı ellerinde sıkı bir kazak stoku var. O kazada petrolden etkilenen 453 penguenin yüzde 96’sı penguen kazakları sayesinde kurtarıldı. Penguen kazakları, aynı zamanda adayı ziyaret eden çocuklara deniz kirliliğinin ölümcül etkilerini anlatmakta da yardımcı oluyor.