Platini: Spor polisi teşkilatı kurulmalı

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Başkanı Michel Platini, bahis, yolsuzluk, şike, doping ve holiganizm sorunlarıyla mücadele etmek için "Avrupa Spor Polisi Teşkilatı" kurulmasını istedi.

24 Mayıs 2013 Cuma, 12:32
Abone Ol google-news

Londra'da düzenlenen 37. UEFA Olağan Kongresi'nde konuşan Michel Platini, bu öneriyi 6 yıl önce teklif etmesine rağmen Avrupa'daki ülkelerin hükümetlerinden hala cevap alamadığını hatırlatarak, politikacılardan gereken tepkinin gelmemesi ve yeterli bilincin gösterilmemesi nedeniyle çağrısını yenilediğini belirtti.

 

"Şike yapanlar sert bir şekilde cezalandırılacak"

Platini, şikeyle ilgili düzenlemeleri UEFA üyesi 53 ülkenin her birinden yürürlüğe sokmasını isteyeceklerini ve onlara yapılan "şikeleri sert bir şekilde cezalandırmaları için gereken yasal araçları sağlayacaklarını" söyledi.
 

UEFA üyesi sadece 10 ülkenin bu konuda yasal mevzuata sahip olduğuna dikkati çeken Platini, maçlarda yapılan şikenin sporun ruhuna zarar verdiğini dile getirdi. Platini, amaçlarının para aklamak için spor maçlarını kullanan mafya tipi yapılanmalarla mücadele etmek olduğunu vurguladı.

 

Irkçılık ve ayrımcılığa karşı eyleme geçilecek

Futbolda ırkçılık ve ayrımcılık üzerine de değerlendirmelerde bulunan UEFA Başkanı Platini, "Futbol paylaşımcıdır. Mükemmel bir takım sporudur. Futbol birleştirir, dışlamaz. Futbol bütünleyici ve misafirperverdir, ayrımcılık yapmaz ve temel işlevi budur" şeklinde konuştu.
 

Irkçı veya cinsel ayrımcılığın bugün hala futbolun içinde olduğunu ve bunu görmezden gelemeyeceklerini söyleyen Platini, artık eyleme geçmelerinin zamanı olduğunu vurguladı.
Platini, futboldaki ırkçılık ve ayrımcılığı engellemenin, bunun için de gereken eğitimin, en önemli amaçları olduğunu belirterek, konuyla ilgili gereken yaptırımların uygulanacağını söyledi.

 

Finansal fair-play çağrısı

Platini, Avrupa'daki bazı kulüplerin ekonomik durumunun endişe verici olduğunu, bu kulüplerin finansal fair-play (FFP) kurallarına uyması gerektiğini dile getirdi.
Kulüplerin kendi federasyonlarından lisans alarak UEFA organizasyonlarında mücadele etmesinin ön koşulu olan vergi borçlarını ödeme konusunda başarısız olduğunu ifade eden Platini, yapılan borçlanmaları kulübün ödediğini vurgulayarak, takım yöneticilerinin bu konuda daha sorumluluk sahibi olması gerektiğini hatırlattı.
 

Platini, "Devam eden sistemin çökmesini durdurmak UEFA'nın görevidir ve futbolun kuralların dışında yaşayamayacağını idrak edemeyen bazı kulüpler bağımsız organlarca cezalandırılacaktır" ifadesini kullandı.

 

Avrupa Ligi Şampiyonu, Şampiyonlar Ligi'ne direk katılacak

UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino ise yaptığı konuşmada, Avrupa Ligi'nin statüsünü değiştirmeye yönelik çalışma yaptıklarını ifade ederek, 2015 yılından itibaren Avrupa Ligi şampiyonunun sonraki yıl düzenlenecek Şampiyonlar Ligi'ne direk katılmasının planlandığını bildirdi.