Pompe'dan Suriye açıklaması: Erdoğan bize sözler verdi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo sürpriz ziyaret gerçekleştirdiği Irak’ın Erbil kentinde yaptığı açıklamada, “Suriye’den çekilme konusunda Başkan Trump’ın kararı kesin” dedi. Pompeo ayrıca, Türkiye'nin Suriyeli Kürtlerin korunması konusunda güvence verdiğini söyledi.

09 Ocak 2019 Çarşamba, 22:03
Abone Ol google-news

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ortadoğu turu kapsamında sürpriz bir ziyarette bulunduğu Irak'ta,  Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi tarafından kabul edildi.

Bağdat'ta gerçekleşen görüşme sonrası Irak hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Abdulmehdi ile Pompeo'nun ABD'nin Suriye'den çekilme sürecini ele aldığı belirtildi.

Açıklamada, Pompeo'nun herhangi bir takvim belirtmeksizin, "ülkesinin çekilme kararını kademeli ve düzenli bir şekilde, Irak ile işbirliği ve koordinasyon içinde gerçekleştirmeye kararlı olduğunu" aktardığı bilgisi paylaşıldı.

Abdulmehdi'nin ise başta terör örgütü IŞİD'e karşı verilen mücadele olmak üzere enerji ve ekonomi konularında ABD ile Irak ilişkilerinin önemine dikkati çektiği kaydedildi.

BAĞDAT'IN ARDINDAN ERBİL'E GEÇTİ

Bağdat'taki temaslarının ardından Pompeo, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) geçerek Erbil'de eski IKBY Başkanı Mesut Barzani ve diğer yetkililerle bir araya geldi.

Pompeo, Erbil'de yaptığı açıklamada, “Suriye’den çekilme konusunda Başkan Trump’ın kararı kesin” dedi.

'ERDOĞAN SÖZLER VERDİ'

'Erdoğan'ın Suriyeli Kürtlerin korunmasına yöenlik tavrı ABD'nin çekilmesini tehlikeye atıyor mu?' sorusuna 'Hayır' yanıtını veren Pompeo, ''Suriye’den çekilirken bizimle beraber savaşmış olan bu insanların güvende olduğundan emin olmak için elimizden geleni yapmak önemli ve Erdoğan sözler verdi. Erdoğan bunu anlıyor'' ifadelerini kullandı.