Putin'i protesto ettiler: 2'şer yıl

Rusya'da Vladimir Putin'in üçüncü kez Devlet Başkanı seçilmesini, kilise basarak, "Meryem Ana bizi Putin'den kurtar" konseriyle protesto eden Pussy Riot grubunun üç üyesi, Nadejda Tolokonnikova, Mariya Aleksina ve Yekaterina Samutseviç'e 2'şer yıl hapis cezası verildi.

17 Ağustos 2012 Cuma, 11:12
Abone Ol google-news

Rusya'da Pussy Riot müzik grubunun üç üyesine karşı açılan davada hakim grup üyelerinin 'dine yönelik nefretten kaynaklanan holiganlıktan suçlu' olduğuna karar verdi.

Grup üyeleri Maria Alyokhina, Nadezhda Tolokonnikova ve Yekaterina Samutsevich; Şubat ayında mini etek ve maskeyle çıktıkları bir oyunda, “Bakire Meryem, Putin’i başımızdan defet!” diyerek şarkı söylemiş ve gösterilerinin ardından tutuklanmıştı.

Tolokonnikova, 20 Temmuz’da başlayan mahkemenin ilk duruşmasında, “Rus Ortodoks Patriki’nin Putin iktidarına verdiği destekten duydukları memnuniyetsizliği ifade etmek istediklerini” söylemişti.

Rusya’nın dört bir yanında sanatçı ve aydınlardan büyük destek gören grup üyelerine, en son olarak ünlü İngiliz şarkıcı Sting ile Madonna ve ünlü müzik grupları Red Hot Chili Peppers ile Franz Ferdinand’da destek vermişti.