Renault açıkladı: Binlerce çalışan işten çıkarılacak, model çeşidi azaltılacak

Şirket, yılın ilk yarısındaki satışların koronavirüs krizi nedeniyle yüzde 34.9 düştüğünü ve 6.38 milyar dolar nakit kaybına uğradığını açıkladı.

30 Temmuz 2020 Perşembe, 12:58
Abone Ol google-news

Fransız otomobil üreticisi Renault, yılın ilk yarısındaki 7.29 milyar Avroluk (8.6 milyar dolar) rekor zararın şirket için bir uyarı işareti niteliğinde olduğunu açıkladı.

Küresel otomobil üreticileri koronavirüs pandemisinden ağır etkilenip fabrikalarını kapatmak zorunda kalmışlardı.

Ancak Renault-Nissan ortaklığı, düşük marjlar ve 2018 yılında görevden alınan ortaklığın mimarı Carlos Ghosn'la ilgili yönetim kurulundaki çalkantılardan dolayı bu süreçte bilhassa daha ağır etkilenmişti.

Renault'nun hisseleri bugün Paris borsasında yüzde 3.3 düşüşle işleme başladı.

6.38 MİLYAR DOLAR NAKİT KAYBI

Şirket, yılın ilk yarısındaki satışların koronavirüs krizi nedeniyle yüzde 34.9 düştüğünü ve 6.38 milyar dolar nakit kaybına uğradığını açıkladı.

Reuters'in haberine göre, grubun ilk altı aydaki operasyonel zararı ise 2 milyar Avroya ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde şirketin operasyonel karı 1.5 milyar Avro olmuştu.

Renault Üst Yöneticisi (CEO) Luca de Meo, şirketin krizden çıkış planında daha da kararlı olacağını, binlerce çalışanı işten çıkaracağını, model çeşitliliğini azaltacağını ve araç imalatında ortaklarla olan işbirliğini güçlendireceğini açıkladı.

Renault'nun bilançosu, analistlerin beklentilerinden daha kötü geldi. Analistler şirketin net zararının 5 milyar Avro civarında olacağını, operasyonel zararının ise 1.8 milyar Avro geleceğini öngörüyorlardı.