Reuters: 'Ankara AB fonunun doğrudan hükümete verilmesini talep ediyor'

Reuters'a konuşan diplomatlar Avrupa Birliği'nin (AB), Türkiye'deki Suriyeli göçmenler için 3.5 milyar avroluk fon oluşturmayı değerlendirdiklerini belirtti.

23 Haziran 2021 Çarşamba, 16:08
Reuters: 'Ankara AB fonunun doğrudan hükümete verilmesini talep ediyor'
Abone Ol google-news

AB Türkiye'ye Suriyeli göçmenlere 2024 yılına kadar ev sahipliği yapmaya devam etmesi için 3.5 milyar avroluk fon oluşturmayı değerlendiriyor.

Reuters’a bilgi veren iki diplomat bu planın daha büyük ve bölgesel bir göçmen destek programının parçası olduğunu ve göçmenlerin AB'ye gitmesinin önüne geçmek için oluşturulduğunu söyledi.

Toplam bütçesi 5.77 milyar avro olacak planın Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Suriye'deki insani yardım projelerine ayrılacağı ve AB'ye yeni bir göçmen akımı oluşmasının önüne geçmeyi ve 10 yıldır devam eden Suriye iç savaşı bitene kadar zaman kazanmayı amaçlıyor.

Bu meblağın doğrudan hükümetlerin kullanımına sunulmayacağı ifade edildi.

'ANKARA TALEP ETTİ'

Haberde, Türkiye’nin ülkede bulunan ve sayısı 4 milyona yaklaşan Suriyeli için 40 milyar dolar harcadığı ve Ankara’nın AB fonunun doğrudan hükümete verilmesini talep ettiği belirtildi.

Reuters’ın haberinde, “Türkiye'de rejimin giderek otoriterleşmesinden ve ülkenin insan hakları sicilinin kötüleşmesinden rahatsızlık duyan AB'li liderlerin ise bu talebi kabul etmesi pek olası gözükmüyor. Liderler, Türkiye'yi göçmenleri pazarlık malzemesi haline getirmekle suçlarken Ankara bu iddiayı reddediyor” denildi.

Avrupa Komisyonu'nun söz konusu teklifinin yarın Brüksel'de gerçekleşecek zirvede 27 lider tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Ancak bu fon bir önceki 6 milyar avroluk fon gibi kısmi olarak AB ülkeleri tarafından karşılanmayacağı ve tamamı AB'nin ortak bütçesinden ödeneceği için teklifin Avrupa Parlamentesu'ndan da geçmesi gerekecek.

'İLİŞKİLERİN MASAYA YATIRILMASINA NEDEN OLABİLİR'

Haberde, “Bu durum AB'nin uzun süredir medya bağımsızlığına müdahale etmek ve siyasi muhalifleri adil yargılama süreçleri olmadan tutuklamakla suçladığı Türkiye ile ilişkilerini bir kez daha masaya yatırmasına neden olabilir. Ankara bu iddiaları reddediyor” ifadelerine yer verildi.

2016 yılında imzalanan göçmen anlaşması ile Türkiye daha fazla fon verilmesi karşılığında Suriyeliler de dahil olmak üzere Ege Denizi'ni geçerek Yunanistan'a yasadışı yollardan giren tüm göçmen ve mültecileri geri almayı kabul etmişti.

Karşılığında AB Türkiye vatandaşları için vizesiz seyahat ve Türkiye'nin AB'ye girişini hızlandırma sözü vermiş ancak tüm görüşmeler ertelenmişti.