Roboski'nin 'kan parası' başbakanlığa iade edildi

Erdoğan’ın hesaba yatırıldığını söylediği tazminatı Roboskili aileler almayacaklarını belirtmişlerdi.

23 Ocak 2015 Cuma, 21:07
Abone Ol google-news

Şırnak’ın Uludere ilçesinin Irak sınırındaki Roboski bölgesinde 28 Aralık 2011’de sınırdan geçerken savaş uçakları tarafından bombalanarak katledilen 19’u çocuk 34 kişinin ailelerine ödenmek üzere Şırnak Valiliği’ne gönderilen, ancak ailelerin kabul etmediği tazminatlar Başbakanlığın hesabına iade edildi. Roboski Derneği Başkanı Veli Encü, “kan parası” veya “sus payı” kabul etmeyeceklerini, katliamın faillerinin açıklanması ve yargılanmasını istediklerini vurguladı. Ailelerin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru üzerine Adalet Bakanlığı’nın gönderdiği savunmada 34 kişinin katledildiği operasyonun “makul inançla” yapıldığı savunması ise hukukçuları isyan ettirdi.

Roboski katliamında öldürülenlerin ailelerine Başbakanlık tarafından 2012 Şubat ayında verilen 123’er bin liralık 4 milyon 182 bin lira tutarındaki tazminat aileler tarafından kabul edilmezken, tazminat paralarının Şırnak Valiliği tarafından Başbakanlığın hesabına iade edildiği Adalet Bakanlığı’nın Anayasa Mahkemesi’ne yazdığı yazıda ortaya çıktı. Bakanlık, Şırnak Valiliği’nden kendilerine gönderilen 9 Ocak 2015 tarihli yazıya atıfta bulunarak, aileler 60 gün içinde valiliğe başvurmadığı için paranın Başbakanlığa iade edildiğini bildirdi. Veli Encü, “Roboski katliamının siyasi faili AKP hükümeti yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan bakanları aklıyor ama 34 kişiyi katledenleri yargı önüne çıkarmıyor. Burada bir hukuk ihlali vardır. Biz başından beri tazminat, kan parası ve sus payı olarak vermek istedikleri paraları almayacağımızı, tek amacımızın olayın aydınlatılması ve faillerin yargılanması olduğunu söyledik. Erdoğan, sürekli ‘Paralar ailelerin hesabına yatırıldı’ dedi ama biz Valiliğe gelen o paraları almak için hiç başvurmadık. Yalan söyledikleri kanıtlandı. Erdoğan’a
Şırnak Havaalanı’nın açılışında yapılan görüşmede paraları almayacağımızı söyleyince ‘Ben yargı kararını beklemeden tazminat ödeyerek aslında suç işledim. Almıyorsanız o paralar iade edilsin’ diyerek dönemin Şırnak o dönem Başbakanlık’a geri iade edildiğini düşünüyorduk” dedi.

Roboskili ailelerin avukat-larından olan Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi, başından beri katliamı örtmeye çalışan AKP Hükümeti ve Adalet Bakanlığı’ndan başka bir görüş beklenemeyeceğini vurgulayarak, “Bunu hiçbir hukuk anlayışı ve insani yaklaşımla bağdaştırmak mümkün değil. Burada çok açık şekilde yaşam hakkı ihlali var” diye konuştu. Diyarbakır Barosu Başkanı avukat Tahir Elçi de “Bakanlığın savunmasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne atıf yapılan bölümler çarpıtılmış.
O insanların köylü oldukları gerçeği bir yana, silahlı kişiler bile olsaydılar savaş uçakları
tarafından bombalanarak öldürülmeleri hukuka uygun değildir” dedi.