RTÜK: Krize yasa formülü

7 Haziran seçimlerine göre şekillenen RTÜK’te CHP’li üyenin görev süresinin dolması üzerine CHP, AKP ve MHP arasında uzlaşma aranıyor.

26 Mayıs 2017 Cuma, 20:02
Abone Ol google-news

RTÜK’te temmuz ayına kadar CHP kontenjanından seçilen 2 üyeden birinin görev süresinin dolması nedeniyle seçim yapılması gerekiyor. Ancak AKP ve CHP arasında boşalan üyelik paylaşılamıyor. Her iki parti de boşalan üyeliğe kendi kontenjanlarından seçim yapılması gerektiğini savunuyor. AKP’nin üye seçmesi durumunda ana muhalefet partisi olmasına karşın CHP’nin 1, Meclis’te en az milletvekili olan MHP’nin ise 2 üyesi olacak. AKP ve CHP, sorunun yasa değişikliğiyle çözülmesine sıcak bakarken, MHP’nin tavrı bekleniyor.

7 Haziran’a göre

RTÜK üyelikleri, 7 Haziran seçiminden çıkan sonuçlara göre 4 AKP, 2 CHP, 2 MHP ve 1 de HDP kontenjanına göre şekillenmişti. RTÜK Yasası’na göre üyeler, 6 yıl görev yapıyor. CHP’nin 2 üyesinden 1’inin görev süresi doluyor. CHP, boşalan 1 üyeliğin kendi kontenjanından seçilmesi gerektiğini savunuyor. AKP de, 1 Kasım seçimlerinde siyasi partilerin Meclis gruplarındaki milletvekili sayısının düştüğünü belirterek, kendilerinin üye sayısının 5 olduğunu ve boş üyeliğe AKP’nin kontenjanından seçim yapılması gerektiğini düşünüyor. Partiler arasında bir uzlaşma sağlanamaması üzerine konu TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a havale edildi.

Sıkıntı yasada

TBMM Başkanı’nın AKP’nin 5 üyesi olmasına karar vermesi durumunda RTÜK’te Meclis’te ikinci parti konumunda olan ana muhalefet partisi CHP’nin 1, Meclis’te en az milletvekili olan MHP’nin 2, HDP’nin ise 1 üyesi olacak. AKP yöneticileri, sorunun RTÜK Yasası’ndan kaynaklandığına dikkat çekerek, “Yasada bir değişiklik yapılması gerekiyor. MHP’nin normalde 1 üyesinin olması gerekir, ancak üyelerin görev süresi 6 yıl olduğu için doğrudan bir üyesinin düşürülmesi mümkün değil. 7 Haziran’daki Meclis tablosu ile 1 Kasım’daki tablo farklı oluştuğu için böyle bir sorun ortaya çıktı. Yasa değişikliğiyle seçim sonuçlarına göre Meclis aritmetiği dikkate alınarak üyeliklerin yeniden belirlenmesi gerekiyor” görüşünü dile getirdi. AKP ve CHP, yasa değişikliğine sıcak bakarken, MHP’nin tavrının önemli olacağı kaydediliyor. AKP, anayasa değişikliği sürecinde birlikte hareket ettiği MHP’yi kırmak istemiyor. MHP’nin de ‘evet’ demesi durumunda yasa değişikliğinin gündeme gelebileceğine dikkat çekiliyor.