Rumlar sondaja başladı

Kıbrıs Rum kesiminin, Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen ada açıklarında doğalgaz arama faaliyetleri için sondaj çalışmalarını başlattığı bildirildi.

19 Eylül 2011 Pazartesi, 13:05
Abone Ol google-news

ABD ve İsrail basın yayın organlarının 12. parselde sondaj çalışmalarının başladığını duyuran Rum radyosu, bu haberlerin eski Rum Ticaret Bakanı Andonis Pashalidis tarafından Rum radyosuna yapılan açıklamada da doğrulandığını belirtti.

Öte yandan, Rum Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis de, 12. parselde doğalgaz çıkarılması amacıyla sondaj çalışmalarına dün akşamdan itibaren başlandığını doğruladı. Kasinis, çalışmaların 24 saat temelinde yapıldığını ve şu an için iyi gittiğini vurguladı.

Rum radyosu ayrıca, Noble Energy şirketinin platformunun üzerinde İsrail insansız casus uçaklarının uçuş yaptıklarını ve İsrail donanmasına ait gemilerin de platformun doğusunda görüldüklerini duyurdu.

Rum hükümetinden, sondaj çalışmalarının başlamasına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadığı, söz konusu bilgilerin ne doğrulandığı ne de yalanlandığı da ifade edildi.
Rum radyosunun haberinde, Hükümet Sözcüsü Vekili Hristos Hristofidis'in bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, çalışmaların başlaması konusunda resmi açıklamanın "gerekli görüldüğü anda" yapılacağını söylediği hatırlatıldı.

İlgili haber için tıklayınız:

"RUMLAR SONDAJA BAŞLARSA TÜRKİYE DE BAŞLAR"