Rus Dışişleri: IŞİD ve El Nusra, Suriye'deki çatışmasızlığı baltalamaya çalışıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında IŞİD ve eski ismi El Nusra olan Fetih el Şam Cephesi'nin de aralarında olduğı ateşkese katılmayan bazı silahlı grupların ülkedeki çatışmasızlığını baltalamaya çalıştığını söyledi.

19 Ocak 2017 Perşembe, 16:00
Abone Ol google-news


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yarın başkent Moskova'da Kazak mevkidaşı Kayrat Abdrahmanov ile bir araya geleceğini duyuran Zaharova, iki ismin gündeminde Kazakistan'ın başkenti Astana'da 23 Ocak'ta düzenlenmesi planlanan Suriye barış görüşmeleri hazırlıklarının da olacağını belirtti.

Suriye'deki gelişmelere değinen Zaharova, bu ülkede Rusya ve Türkiye'nin garantörlüğünde sağlanan ateşkes rejimine genel olarak her yerde uyulduğunu belirtti. IŞİD ve eski ismi El Nusra olan Fetih el Şam Cephesi'nin de aralarında olduğı ateşkese katılmayan bazı silahlı grupların ülkedeki çatışmasızlığını baltalamaya çalıştığını kaydeden Zaharova, "Özellikle El Nusra bunun için çok uğraşıyor" dedi.

Zaharova ayrıca, şu an için Astana görüşmelerinin ertelenmesinin söz konusu olmadığını ve hazırlıkların 23 Ocak tarihi düşürülerek yapıldığını vurguladı.