Saadet Partisi kongresinde olay çıktı

Saadet Partisi’nin 5. Olağan Kongresi’nde Genel Başkan Mustafa Kamalak alkışlar arasında salona girdi. Partililer, Kamalak’ı “İşte Ordu İşte Komutan” sloganları ile karşıladı. Olağan kongrede Genel Başkan Kamalak ile Fatih Erbakan aday gösterildi. Kongre salonunda izleyiciler arasında zaman zaman çıkan kavgalara, parti görevlileri müdahale etti.

Yayınlanma: 04.05.2014 - 13:29
Abone Ol google-news

Mustafa Kamalak açılış konuşmasında, 30 mart yerel seçimlerinde 2011 genel seçimlerine oranla oylarını artırdıklarını söyleyerek, “Ancak bu artış bizi tatmin edecek düzeyde değil” dedi.

Kamalak ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde Saadet Partisi’nin kilit parti konumuna geldiğini savundu.

İlke ve fikirlere göre hareket ettiklerini savunan Kamalak, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde isimlere göre değil savunduğu fikirlere göre karar vereceğiz" dedi.

KONGREDEN NOTLAR
SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, kongrenin yapıldığı salona büyük bir coşku eşliğinde geldi. Milli Görüşün temsilcisi olarak anons edilen Kamalak, partilileri tek tek selamladı.

Divan oluşumu için teklif yapan Yasin Hatipoğlu başta olmak üzere Yüksek İstişare Kurulu üyelerinin adları sayılınca salonda Fatih Erbakan taraftarları yuhladı. 643 delegenin Divan oluşumu için teklif ettiği liste okundu. Oy çokluğuyla Divan kabul edildi.

Yaşanan gerginlik üzerine Kamalak taraftarları, "Hepimiz kardeşiz", "Başbakan Kamalak" sloganları attı. Bunu üzerine Erbakan taraftarları ise "Fatih Erbakan" sloganları ile karşılık verdi.

Divan Başkanı Birol Aydın, Milli Görüş'ün beşince partisi olarak beşince kongreyi yaptıklarını ifade etti. "Partilerimiz kapatılmasaydı 20. olağan kongre yapılacaktı." diyen Aydın, hukuk dışı yollarla partilerinin kapatıldığını belirterek hedefin ise Milli Görüş'ün kapatılıp yok edilmek istendiğini vurguladı. Aydın, atılan sloganlara karşılık verilmemesini istedi.

Parti yetkili organları için iki ayrı liste oylanacak. Genel Başkan Mustafa Kamalak ve Fatih Erbakan, genel başkanlık için bin 32 delegeden oy
isteyecek.

Kongrede gerginlik

Genel Başkan Mustafa Kamalak, kongre salonuna girişinde, partililerin yoğun ilgisi ve "Başbakan Kamalak" sloganlarıyla karşılandı. 

Erbakan'ı destekleyenler ise "Teşkilat yanıyor, Fatih'ini arıyor", "Mücahit Erbakan" sloganları attı. 

Kamalak'ın açılış konuşmasının ardından, faaliyet ve hesap raporlarının okunmasına bir grup, "Fatih kürsüye" ve Asiltürk'e yönelik "Oğuzhan istifa" sloganı atarak tepki gösterdi. 

Buna bazı delegeler, "Mücahit Asiltürk" sloganları atarak karşılık verdi. 

Kongreye katılan izleyiciler arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Bazı izleyicilerin kavga ettikleri, birbirlerine pet şişe attıkları görüldü. Kavgalar, parti görevlileri tarafından ayrıldı. 

Salonda rahatsızlanan bazı izleyicilere sağlık ekipleri müdahale etti. 

Kongreyi, AKP Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, MHP Genel Sekreter Yardımcısı Abbas Bozyel, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Naci Beştepe ile bazı milletvekilleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli de izledi.


En Çok Okunan Haberler